23/03/2020
Hur klarar vi som barnfamilj av livet i undantagstillstånd?
De flesta familjer tar detta som en gemensam utmaning där alla hjälps åt för att få vardagen att fungera. Annorlunda kan ju till och med kännas lite spännande och roligt. Det är bra att hålla fast vid någon form av vardagsrutiner och inte gå in i ”semester-läge”. Det mår varken barn eller vuxna bra av. Barnen går ju fortfarande i skola fast på ett annat sätt. Vi mår bra av att vara igång, jobba med skoluppgifter, vara ute, röra på oss och ha kontakt med andra.
I jobbiga tider är det viktigt att se till att det finns tillräckligt med aktiviteter som man mår bra av, så var frikostig med belöningar och roliga aktiviteter. Passa på att göra sådant som ni kanske annars inte hinner göra tillsammans. Varför inte baka en kaka åt någon äldre person som sitter ensam hemma?
Om du som förälder märker att du har svårt att klara av stressen med att ha barnen hemma skall du söka hjälp! Det finns hjälp att få. Kontakta barnrådgivningen eller elevvården så kan vi tillsammans söka lösningar.