Ordinanca Specialistike Urologjike Villa Eko Rahovec

Ordinacë që ofron shërbime shëndetësore urologjike me ekip profesional dhe me aperatura më moderne...

Radio Dukagjini

'Alo Mirëmëngjesi' 05:00-10:00 h

'Këshilla Mjekësore' nga ora 09:00
i ftuar: Dr. Avdyl Hoxha - Urolog

Ditë të mbarë - Dëgjim të këndshëm

Ordinanca Specialistike Urologjike Villa Eko Rahovec

Sterliteti mashkullor

Mbizotëron bindja se në çdo 15 lidhje martesore, njërës prej tyre nuk iu dhurohet fëmijë për shkak të një prej problemeve të sterilitetit, ku në 60% të rasteve të tilla, problemi qëndron te burri. Për të njohur shkakun që fshihet pas kësaj, së pari duhet kuptuar anatomia dhe mekanizmi i funksionimit të aparatit riprodhues tek meshkujt.
Mosekzistenca e spermatozoidëve në lëngun spermatik, gjë e cila ndodh në dy raste kryesore:
a) Kur shkatërrohen gypat seminifere që prodhojnë spermatozoidet, si rezultat i ndonjë sëmundjeje, megjithëse ndodh rralë që testikujt e fëmijës të zhvillohen pa prezencën e gypave prodhues të spermatozoidëve. Edhe mund të ndodhë, por shumë rrallë. Ajo që është më e përhapur, është se prishja e gypave të spermatozoideve në mënyrë dytësore si pasojë e ndonjë sëmundje ndodh zakonisht në moshat 15-30 vjeç, dhe sëmundja më e rrezikshme prej këtyre është infeksioni i gjendrës së pështymës (shytave). Megjithëse shytat para fazës së pubertitetit zakonisht nuk shkaktojnë ndonjë infeksion në testikuj, por mundësia e prekjes së njërit apo të dy testikujve është e madhe kur ndodh sëmundje virale pas moshës së pubertitetit. Kurse sëmundjet e tjera më pak të rrezikshme që mund të çojnë në prishjen e qelizave të spermatozoideve, janë sëmundje të tilla si Tuberkulozi, Gonorrea, Lija (Sifilisi). Mbyllja e kanaleve bashkuese ndodh më shpesh me prezencën e këtyre tre sëmundjeve.
b) Kur spermatozoidet janë të pafuqishme për t’u liruar nga testikujt, edhe pse në formë mund të jenë normale. Bllokimi i gypave seminifere që prodhojnë spermatozoidet është shkaku kryesor për këtë.
2. Numri i pakët i spermatozoideve në lëngun spermatik.
Është e vështirë të përcaktohet numri i mjaftueshëm i spermatozoideve për të ndodhur shtatzania, për arsye se kjo varet nga shumë faktorë. Numri më i ulët i spermatozoideve brenda normave normale në një ml. lëng spermatik përcaktohet me rreth 40 milion spermatozoidë, por me kusht që lëvizja e tyre të jetë normale, dhe megjithatë nuk mund të përcaktohet numri më i ulët i mundshëm për mundësinë e shtatzanisë, por sa më shumë të ulet numri i tyre, aq më shumë ulet mundësia për pjellori, dhe nëse numri i spermatozoideve ulet në 10 milion në një ml., mundësia e shtatzanisë është thuajse e parealizueshme, por megjithatë, nuk humbet totalisht.
3. Kur numri i spermatozoidëve është i mjaftueshëm, por ato nuk lëvizin ashtu si duhet. Spermatozoidet e rritur karakterizohen për bishtin e tyre që i ngjan shkopit, i cili i shtyn ato përpara në formë spirale dhe me shpejtësi, dhe kjo është e domosdoshme për spermatozoidin që ka për të përshkuar një distancë të gjatë deri te veza për ta pllenuar atë. Sipas specialistëve, lëvizja e spermatozoidëve është më e rëndësishme se numri i tyre për të qenë i mundur pllenimi.
Disa prej faktorëve kryesorë në pengojnë prodhimin e spermatozoideve janë:
1. Temperatura e ulët. Nëse temperatura e testikujve është 4-5 gradë më e ulët se ajo e trupit, ky është një faktor i qartë për mosprodhimin e spermatozoideve. Nëse testikujt i ballafaqohen për një kohë të gjatë me një temperaturë sa ajo e trupit apo më e lartë se ajo, aktiviteti i prodhimit të spermaatozoideve do të ngadalësohej ose ndoshta do të ndalonte protësisht, dhe nëse ulet kjo temperaturë e lartë, prodhimi i tyre kthehet në normalitet brenda një periudhe kohore prej tre muajsh.
2. Sëmundja akute e shoqëruar me ethe, si dhe sëmundjet virale, si Hepatiti viral, shkaktojnë ulje të ndjeshme në prodhimin e spermatozoideve.
3. Testikujt e ngjitur, siç ndodh tek rreth 5% e të posalindurve meshkuj me një apo me dy testikuj të ngjitur me qeskën që i mban ato, dhe nëse nuk bëhet ndërhyrje kirurgjikale brenda moshës 5 vjeç në këtë rast, kjo do të ndikonte shumë në uljen e numrit të spermatozoideve që mund të prodhojnë testikujt.
4. Prekja nga sëmundja e diabetit, nëse është e theksuar, ajo ndikon në sterilitet, sit e burrat edhe te gratë.
5. Radioskopitë. Qelizat që prodhojnë spermatozoidet janë qelizat më të shumta të trupit që ndikohen nga rrezet radioskopike, dhe rreziku mund të jetë katastrofik, sa do e vogël që të jetë sasia e marrë prej tyre.
6. Lëndët narkotike, droga.
7. Varicet në qeskën e testikujve, luajnë gjithashtu rol në zvogëlimin e numrit të spermatozoideve, në të dy testikujt dhe jo vetëm në majtin, ku ndodhin zakonisht varicet.

AgroWeb

Një fakt i rëndësishëm mbi përdorimin e boronicave të kuqe. Pëlqejeni këtë info AgroWeb dhe shpërndajeni për miqtë në FB

rtklive.com

Shprehitë të cilat mund t’i shkatërrojnë veshkat

rtklive.com Shumë prej nesh kanë shprehi që mund t’i dëmtojnë veshkat tona. Në vijim ju ofrojmë një listë të gjërave që duhet shmangur, në mënyrë që të kemi veshka të shëndetshme.

doktoriim.com

Shpjegimi i mosmbajtjes urinare | Doktoriim.com

doktoriim.com Mosmbajtja urinar-e është një rrjedhje e pavullnetshme e urinës e shkaktuar nga kontrolli i dobët i fshikëzës. Përveçse në foshnjat dhe fëmijët e vegjël, nuk

Urime 104 vjetorin e Pavaresise!

gjirafa.biz

Villa Eko - Gjirafa.biz

gjirafa.biz Villa Eko - Ofrojmë shërbime shëndetësore urologjike.Dr.Avdyl Hoxha

Medicine Acumen

Introduction to Renal System
(Anatomy )

dr.xahra

[07/05/16]   Urime festa e fitër bajramit të gjithë shqipëtarve musliman , ju urojm paqe,shëndet dhe begati në familjet tuaja.

's cover photo

Photos from Ordinanca Specialistike Urologjike Villa Eko Rahovec's post

Ordinanca Specialistike Urologjike Villa Eko Rahovec

MIM Spitali

Prej datës 21 - 23 Mars 2016
Dr.Rainer Schmid urolog nga Hamburgu kryen operimin bashkëkohor të Prostatës me Green Laser.
Rezervoni terminin në : Tel: +377 (0)44 129 169, 044 188 027, 044 188 0580, 044 113 390

prostatitis.net

Using Green Tea and Red Wine for Prostatitis - Prostatitis.net

prostatitis.net If you have prostatitis, there are two beverages that may not come to mind. But both green tea and red wine harbor some great benefits for prostatitis.

MIM Spitali

Çfarë është BPH (Hiperplazion Beninj i Prostatës)?

BPH është një rritje jo-kancerogjene (beninje) e prostatës. Prostata juaj rritet deri në një madhësi normale gjatë moshës së pubertetit. Zakonisht, prostata rritet deri në madhësi të një arre. Prostata mund të fillojë të rritet prapë kur mashkulli mbërrin mesmoshën. Arsyet për këtë rritje nuk janë tërësisht të njohura(aging-moshës).Në moshën 80 vjeçare, rreth 80% e meshkujve diagnostifikohen me BPH. BPH shkakojnë simptome në shumicën e meshkujve të moshës së vjetër

Timeline Photos

Meddy Bear

Renal Calculus

DR A.B.C

TURP

Prostate Cancer Foundation

Did you know #ProstateCancer affects 1 in 7 men?

Prostate.net

A world with.....

Prostate Cancer Foundation

Men with prostate cancer should exercise as much as they are able, and even brisk walking for 30 minutes on most days yields substantial benefits. See this and other tips for staying healthy during your prostate cancer journey in our new nutrition guide!

Sign up here to reserve your copy: http://www.pcf.org/guides/newnutrition

Mobile Uploads

koha.net

Ushqimet më të mira për shëndetin e meshkujve

koha.net Meshkujt dallojnë në shumë mënyra nga femrat, njëra prej tyre është edhe nevoja ushqyese.

klankosova.tv

Hudhra, kjo bimë e mrekullive

klankosova.tv 10:05, 26 Maj 2015 Mrekullitë e hudhrës në profilaksi dhe trajtimin e sëmundjeve të zemrës janë të njohura qysh në lashtësi. Hudhra ka këto veti për zemrën dhe enët e gjakut: Holluese e gjakut. Hudhra ka fitonutrentë të cilët parandalojnë mpiksjen e gjakut.  Ul tensionin e lartë.  Redukton kolestero…

rtv21.tv

“Infarkti”,cilat janë shenjat e para?

rtv21.tv Shpesh simptoma të cilat në dukje mund të duken shumë të thjeshta mund të jenë treguesit e parë të një infarkti që mund t’i marrin edhe jetën pacientit nëse neglizhohet. Infarkti i miokardit mund të shkaktoj një sulm në zemrën e pacientëve, duke qenë i maskuar mes simptomave të tilla si : Dhimbja af…

Mobile Uploads

www.rtklive.com

Sekreti i konsumimit të farave të rrush*t

www.rtklive.com Farat e rrush*t në përbërje të tyre përmbajnë shumë ekstrakte, të cilat sipas shumë studimeve rezultojnë se janë shumë të shëndetshme për organizmin.

rtklive.com

Mos e nënvlerësoni çajin e uvës!

rtklive.com Çaji i uvës e ka shpëtuar edhe Gëten e madh? Kjo bimë është një magjistare kur është fjala për problemet me traktin urinar, prandaj edhe duhet t’ia jepni vendin e veçantë në raftin tuaj të kuzhinës.

koha.net

Shtatë të vërtetat për gurët në veshka

koha.net

koha.net

Vaji i ullirit mund të shkatërrojë qelizat kancerogjene

koha.net

www.rtklive.com

Përhapja e nishaneve në trup përbën rrezik

www.rtklive.com Melanoma malinje është tumor i lëkurës, i cili nëse nuk zbulohet herët është mjaft i rrezikshëm.

Mjeksia Natyrale

Gujava shmang kancerit e prostatës

Gujava është një frut tropikal, pak i njohur në vendin tonë, por që ka filluar të zërë vend në tryezën e shumë vendeve evropiane. Përmban sasi të larta likopeni, një antioksidant i cili lufton kancerin e prostatës. Në fakt 1 gotë lëng nga fruti gujava përmban 688 mg potasium, një sasi që mund të gjendej te një banane. Të urtët kinezë, këshillojnë që të gjithë njerëzit, veçanërisht meshkujt të konsumojnë këtë frut, pasi thuhet që meshkujt nuk dinë t’i zgjedhin ushqimet e tyre dhe të hanë më shumë yndyrna, duke lënë mënjanë ushqimet vitaminoze.

rtklive.com

Ngrënia e qepës së kuqe vret qelizat e kancerit

rtklive.com Disa e pëlqejnë e disa se pëlqejnë shkaku i shijes pikante, apo si pasojë e erës në gojë që e lë pas. Mirëpo, sugjerohet ta konsumoni për shumë arsye shëndetësore.

Mobile Uploads

Mobile Uploads

[12/31/14]   Stafi ynë ju uron vitin e ri 2015 dhe ju dëshiron sa më shumë dashuri , paqe dhe mbi të gjitha shëndet në këtë vit të ri ...Gëzuar për shumë mote.🎆🎄🎁🎉🎂

Reflux vesico ureteral bilateral

Çfarë është urologjia?

Urologjia është një degë e mjekësisë e cila merret me sistemin urinar te femrat dhe sistemin gjenito-urinar te meshkujt. Sëmundjet urologjike po bëhen më të zakonshme sa më shumë që popullsia plaket.

Çfarë janë sëmundjet urologjike?

Sëmundjet urologjike mund të jenë të natyrave nga më të ndryshmet. Urologët marrin në konsideratë të gjitha funksionet e traktit urinar dhe janë të trajnuar që të kryejnë kirurgji dhe gjithashtu të trajtojnë nëpërmjet mjekimit. Shpesh urologët specializohen që të bëhen ekspertë në një fushë më të ngushtë brenda urologjisë, për shembull kancerit urologjik. Në sëmundjet urologjike përfshihen:

Gurët në veshka dhe ureter
Kanceri i prostatës
Kanceri i testikujve
Kanceri i veshkave
Kanceri i traktit urinar
Kancer i penisit
Kanceri i uretrës
Hiperplasia beninje e prostatës
(prostata e zmadhuar dhe LUTS)

Disfunksionet seksuale
(si disfunksionet e ereksionit)
Infertiliteti mashkullor
Inkontinenca (urinimi i pavullnetshëm)
Fshikëza urinare tej-aktive
Dhimbjet e komblikut
Infeksionet urologjike
Patologjia urologjike

Si të lë një takim me një mjek urolog?

Nëse keni ndonjë shqetësim me shëndetin tuaj duhet të shkoni te mjeku i përgjithshëm apo mjeku i familjes i cili do të vlerësojë gjendjen tuaj. Nëse është e nevojshme, duhet t’i drejtoheni një mjeku urolog.

Gurët në pozicionet e ndryshme në traktin urinar !

Prostata eshte nje organ mashkullor qe shtrihet nen fshikezen e urines, perpara zorres se trashe dhe prapa ashtit pubik.Meshkujt te moshes madhore preken nga pezmatimet kronike kurse meshkujt mbi moshen 45 vjecare preken nga rritja e tepert e prostates dhe nga tumoret e prostates.Ankesat me te shpeshta te pezmatimit kronik te prostates jane: nevoja per urinim te shpeshte dhe urgjent,ndjenja e diegjes ose dhimbje gjate urinimit,infeksionet perseritese te fshikezes se urines,ejakulimi me dhimbje,zvogelimi i rrjedhjes se urines,dhimbjet suprapubike,dhimbje dhe mpirje te organeve gjenitale te jashtme.
Sherimi i prostatitit kronik me terapi(barna) eshte i gjate deri ne 1.5 muaj dhe ne shume raste i pasuksesshem ku per shkak te ketyre ankesave personat perjetojne kriza depressive.Plotesimi i sherimit te pezmatimit kronik te prostates arrihet me kete aparat.Suksesi i sherimit me kete aparat eshte prej 85-95%.
Aparati per sherimin e semundjeve te prostates eshe shume i popullarizuar per pacientet.Ky aparat funksionon duke i kombinuar 3 efektet:1.Efektin e termoterapise me rreze infra te kuqe te gjata,2.Terapi magnetike dhe 3.Masazhe me vibracion.Sonda e ketij aparati vendoset ne anus (zorre te trashe)permes se ciles fokusohet vendi i prostates,caktohet temperature 38-47 0C qe e rrit mikroqarkullimin dhe eliminon dhimbjet.Pllaka magnetike ne trup dhe vibrimi i sondes ne fushen e prostates krijon nje fushe magnetike qe ndihmon ne largimin e pezmatimit.
Pra personat te cilet i kane keto ankesa te lartecekura dhe nese nuk kane sukses ne terapi dhe ata te cilet nuk deshirojne te perdorin terapine konvecionale i propozohet trajtimi me kete aparat.Procedura me kete aparat eshte e padhimbshme.Minimumi i seancave per te arritur sukses eshte 3 seanca nga 40 minuta.Ky aparat gjindet ne ordinancen “Villa Eko” ne Rahovec

Sterliteti mashkullor

Mbizotëron bindja se në çdo 15 lidhje martesore, njërës prej tyre nuk iu dhurohet fëmijë për shkak të një prej problemeve të sterilitetit, ku në 60% të rasteve të tilla, problemi qëndron te burri. Për të njohur shkakun që fshihet pas kësaj, së pari duhet kuptuar anatomia dhe mekanizmi i funksionimit të aparatit riprodhues tek meshkujt.
Mosekzistenca e spermatozoidëve në lëngun spermatik, gjë e cila ndodh në dy raste kryesore:
a) Kur shkatërrohen gypat seminifere që prodhojnë spermatozoidet, si rezultat i ndonjë sëmundjeje, megjithëse ndodh rralë që testikujt e fëmijës të zhvillohen pa prezencën e gypave prodhues të spermatozoidëve. Edhe mund të ndodhë, por shumë rrallë. Ajo që është më e përhapur, është se prishja e gypave të spermatozoideve në mënyrë dytësore si pasojë e ndonjë sëmundje ndodh zakonisht në moshat 15-30 vjeç, dhe sëmundja më e rrezikshme prej këtyre është infeksioni i gjendrës së pështymës (shytave). Megjithëse shytat para fazës së pubertitetit zakonisht nuk shkaktojnë ndonjë infeksion në testikuj, por mundësia e prekjes së njërit apo të dy testikujve është e madhe kur ndodh sëmundje virale pas moshës së pubertitetit. Kurse sëmundjet e tjera më pak të rrezikshme që mund të çojnë në prishjen e qelizave të spermatozoideve, janë sëmundje të tilla si Tuberkulozi, Gonorrea, Lija (Sifilisi). Mbyllja e kanaleve bashkuese ndodh më shpesh me prezencën e këtyre tre sëmundjeve.
b) Kur spermatozoidet janë të pafuqishme për t’u liruar nga testikujt, edhe pse në formë mund të jenë normale. Bllokimi i gypave seminifere që prodhojnë spermatozoidet është shkaku kryesor për këtë.
2. Numri i pakët i spermatozoideve në lëngun spermatik.
Është e vështirë të përcaktohet numri i mjaftueshëm i spermatozoideve për të ndodhur shtatzania, për arsye se kjo varet nga shumë faktorë. Numri më i ulët i spermatozoideve brenda normave normale në një ml. lëng spermatik përcaktohet me rreth 40 milion spermatozoidë, por me kusht që lëvizja e tyre të jetë normale, dhe megjithatë nuk mund të përcaktohet numri më i ulët i mundshëm për mundësinë e shtatzanisë, por sa më shumë të ulet numri i tyre, aq më shumë ulet mundësia për pjellori, dhe nëse numri i spermatozoideve ulet në 10 milion në një ml., mundësia e shtatzanisë është thuajse e parealizueshme, por megjithatë, nuk humbet totalisht.
3. Kur numri i spermatozoidëve është i mjaftueshëm, por ato nuk lëvizin ashtu si duhet. Spermatozoidet e rritur karakterizohen për bishtin e tyre që i ngjan shkopit, i cili i shtyn ato përpara në formë spirale dhe me shpejtësi, dhe kjo është e domosdoshme për spermatozoidin që ka për të përshkuar një distancë të gjatë deri te veza për ta pllenuar atë. Sipas specialistëve, lëvizja e spermatozoidëve është më e rëndësishme se numri i tyre për të qenë i mundur pllenimi.
Disa prej faktorëve kryesorë në pengojnë prodhimin e spermatozoideve janë:
1. Temperatura e ulët. Nëse temperatura e testikujve është 4-5 gradë më e ulët se ajo e trupit, ky është një faktor i qartë për mosprodhimin e spermatozoideve. Nëse testikujt i ballafaqohen për një kohë të gjatë me një temperaturë sa ajo e trupit apo më e lartë se ajo, aktiviteti i prodhimit të spermaatozoideve do të ngadalësohej ose ndoshta do të ndalonte protësisht, dhe nëse ulet kjo temperaturë e lartë, prodhimi i tyre kthehet në normalitet brenda një periudhe kohore prej tre muajsh.
2. Sëmundja akute e shoqëruar me ethe, si dhe sëmundjet virale, si Hepatiti viral, shkaktojnë ulje të ndjeshme në prodhimin e spermatozoideve.
3. Testikujt e ngjitur, siç ndodh tek rreth 5% e të posalindurve meshkuj me një apo me dy testikuj të ngjitur me qeskën që i mban ato, dhe nëse nuk bëhet ndërhyrje kirurgjikale brenda moshës 5 vjeç në këtë rast, kjo do të ndikonte shumë në uljen e numrit të spermatozoideve që mund të prodhojnë testikujt.
4. Prekja nga sëmundja e diabetit, nëse është e theksuar, ajo ndikon në sterilitet, sit e burrat edhe te gratë.
5. Radioskopitë. Qelizat që prodhojnë spermatozoidet janë qelizat më të shumta të trupit që ndikohen nga rrezet radioskopike, dhe rreziku mund të jetë katastrofik, sa do e vogël që të jetë sasia e marrë prej tyre.
6. Lëndët narkotike, droga.
7. Varicet në qeskën e testikujve, luajnë gjithashtu rol në zvogëlimin e numrit të spermatozoideve, në të dy testikujt dhe jo vetëm në majtin, ku ndodhin zakonisht varicet.

Want your business to be the top-listed Clinic in Rahovec?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Telephone

Address


Rr.UÇK-së
Rahovec
21000
Other Rahovec clinics (show all)
Ambulanca Veterinare "AV Bujar Mustafa" Ambulanca Veterinare "AV Bujar Mustafa"
Xërxe
Rahovec, 23000

Kryejmë të gjitha shërbimet veterinare, si në teren ashtu edhe në ordinancë e cila gjendet në fshatin Xërxe, Rahovec, përball Kullës.