دنیای دندانپزشکی

دنیای دندانپزشکی

Comments

سلام آدرس مطب جناب دکتر یغمایی رو محبت بفرمایید سپاس
www.ukdentalcourses.com
دوستان وهمکاران گرامی,«ukdentalcourses» سازمانی اموزشی وبین المللی است که منحصرا به ارایه دوره های کوتاه مدت وبلندمدت حضوری و انلاین در حیطه دندانپشکی و حِرَف مرتبط با ان میپردازد.دفتر مرکزی این سازمان درلندن بوده وهسته مرکزی اموزشی این سازمان را اساتیدی از دانشکده های دندانپزشکی مطرح انگستان نظیر کویین مری٬ کینگز کالج ٬کاردیف و... ونیز نماینده های شرکتها معتبری نظیر پلن مکاPlanmeca و جی اس کی GlaxoSmithKlineتشکیل میدهند. ukdentalcoursesسعی در تشکیل شبکه ای جهانی جهت گسترش تبادلات علمی و پیونددندانپزشکان در سراسر دنیا دارد و در حال حاضردارای نماینده در بیش از ۱۵کشورجهان میباشد.ukdentalcourses Farsi نماینده این سازمان در کشورهای فارسی زبان محسوب میشود.
با دنبال کردن این صفحه میتوانید از اخبار واطلاعات مهم نظیردوره های اموزشی پیش روونحوه ثبت نام انها٬جدیدترین امکانات افزوده شده ٬نحوه دریافت سرتیفیکیتهاو کوپن های تخفیف جهت ثبت نام همکاران فارسی زبان بهره مندشوید.
دوستان وهمکاران گرامی,«ukdentalcourses» سازمانی اموزشی وبین المللی است که منحصرا به ارایه دوره های کوتاه مدت وبلندمدت حضوری و انلاین در حیطه دندانپشکی و حِرَف مرتبط با ان میپردازد.دفتر مرکزی این سازمان درلندن بوده وهسته مرکزی اموزشی این سازمان را اساتیدی از دانشکده های دندانپزشکی مطرح انگستان نظیر کویین مری٬ کینگز کالج ٬کاردیف و... ونیز نماینده های شرکتها معتبری نظیر پلن مکاPlanmeca و جی اس کی GlaxoSmithKlineتشکیل میدهند. ukdentalcoursesسعی در تشکیل شبکه ای جهانی جهت گسترش تبادلات علمی و پیونددندانپزشکان در سراسر دنیا دارد و در حال حاضردارای نماینده در بیش از ۱۵کشورجهان میباشد.ukdentalcourses Farsi نماینده این سازمان در کشورهای فارسی زبان محسوب میشود.
با دنبال کردن این صفحه میتوانید از اخبار واطلاعات مهم نظیردوره های اموزشی پیش روونحوه ثبت نام انها٬جدیدترین امکانات افزوده شده ٬نحوه دریافت سرتیفیکیتهاو کوپن های تخفیف جهت ثبت نام همکاران فارسی زبان بهره مندشوید.
www.ukdentalcourses.com

Admin1 : Dr Fazel Akbari
facebook address : www.facebook.com/syrudjdn4ndjfjdkyrutie Dental World دنیای دندانپزشکی стомотологическии мир
این پیج در تاریخ ۲۴ می ۲۰۱۰ تاسیس گردید

و هدف ما آموزش و آشنایی‌ هر چه بیشتر شما دوستان به علم و دنیای بزرگ و زیبای دندانپزشکی‌ است

این پیج میتواند برای همهٔ افراد بویژه دانشجویان دندانپزشکی‌ و دکتر‌های دندانپزشک عزیز مفید واقع شود

در این پیج ما سعی‌ داریم که شما را با این علم و جدیدترین تکنولوژی‌های دنیای دندانپزشکی‌ آشنا کنیم

لطفا این پیج را به دوستان خود معرفی‌ کنید تا از آنها هم از این اطلاعات بهره‌مند شوند

با تشکر از اینکه این پیج را انتخاب نمودید

t.me 17/10/2017

Dental art records

Dr Akbari:
http://t.me/dentalartvideo

با سلام به دوستان و همکاران عزیز... کانال دندانپزشکی در تلگرام احداث کردیم که
هدف از این کانال ارائه ویدئوهای حجم بالا مربوط به دندانپزشکی و نیز ارسال مطالب جمع بندی شده از بحث های گروه دنتال آرت در واتساپ است. در واقع برای راحتی دسترسی به مطالب وبلاگ، سعی می کنیم مطالب مورد بحث در گروه دنتال آرت را در این کانال قرار دهیم.شما هم میتونین عضو بشین و از مطالب آرشیو شده و ویدیوهای دندانپزشکی استفاده ببرید... با تشکر

t.me You can view and join @dentalartvideo right away.

17/03/2017

همه چیز درباره گلاس اینومر :

آنچه در این متن می‌آید بیان توضیحاتی ضروری درباره یکی از نجیب‌ترین مواد دندانپزشکی، و سپس بیان نکاتی درباره کار کلینیکی با این ماده است: گلاس یونومر
گلاس یونومر بیشترین تنوع را ازنظر کاربرد در بین مواد ترمیمی دارد. تا آنجا که از آن به‌عنوان اکسیر دندانپزشکی ترمیمی یاد می‌کنند. منظور از گلاس، ذرات و ماتریس غیرکریستالینه و منظور از یونومر، یون کراس لینکد پلیمر(Ion cross linked polymer) است که به مفهوم پلیمریزه شدن به‌واسطه کراس لینک بین یون‌ها می‌باشد.
به‌طورکلی ترکیب سازنده این ماده عبارت است از: سیلیکا، آلومینا، آلومینیوم فلوراید،کلسیم فلوراید، سدیم فلوراید و آلومینیوم فسفات که این اجزا با مایع که اسید پلی آلکنوئیک است، همزده می‌شوند. البته برخی انواع گلاس با آب مقطر، هم زده می‌شوند. در این انواع پلی آلکنوییک قبلاً به خورد ذرات پودر رفته است.
بر اساس یک دسته‌بندی، گلاس یونومر شش تایپ مختلف دارد که از نام‌گذاری هریک از این تایپ‌ها می‌توان به کاربردهای آن پی برد: luting،restorative، liner & bases،Fissure sealant ، Orthodontic cementو core build up
تفاوت تایپ‌های مختلف گلاس یونومر باهم، مربوط به تفاوت در نسبت پودر به مایع و نیز تفاوت در سایز ذرات سازنده است. حداکثر سایز ذرات در انواع luting پانزده میکرون و در انواع restorative پنجاه میکرون است. از همین‌جا می‌توان فهمید که کاربرد انواع گلاس یونومر به‌جای هم می‌تواند روی نتیجه کار اثر منفی بگذارد.
گلاس یونومر را می‌توان به‌عنوان یک‌ترمیم دائمی و یا موقتی به کاربرد. در حفراتی که تحت استرس‌های فانکشنال قرار نمی‌گیرند، مثل حفرات کلاس سه و کلاس ۵ و پوسیدگی سطح ریشه و بعضی از انواع حفرات کلاس یک، مثل پیت سطح لینگوال دندان‌های قدامی بالا، این ماده را می‌توان به‌عنوان ترمیم نهایی به کاربرد. در بقیه حفرات، گلاس یونومر را باید یک‌ترمیم موقتی(interim) به‌حساب آورد.
کم بودن مراحل کاری یک‌ترمیم گلاس یونومری نسبت به کامپوزیت، آن را به یک انتخاب مناسب بخصوص در موارد با دسترسی سخت‌تر تبدیل کرده است. مثلاً با گلاس می‌توانیم دندان‌های کودکان را با صرف کمترین زمان ممکن ترمیم کنیم. و یا در حفرات پوسیده بر روی ریشه دندان‌ها این ماده ارجح است. گلاس یونومری که به‌عنوان ترمیم نهایی و موقتی به کار می‌رود باید از نوع Restorative باشد.
برای ترمیم حتماً می‌بایست نسبت پودر به مایع پیشنهادی سازنده برای تهیه آن موردتوجه باشد و نیز از سیستم‌های تزریق گلاس استفاده کنیم.
برای سمان کردن روکش و نیز انواع پست از تایپ luting گلاس یونومر استفاده کنید.
این نکته حائز اهمیت است که چیزی به اسم گلاس لایت نداریم، چراکه گلاس یونومر طی یک واکنش سلف کیور، ست می‌شود و چنانچه رزین لایت کیور به آن افزوده شود،گلاس حاصله به‌صورت دوال کیور (دوگانه پخت) درمی‌آید. این نوع از گلاس یونومر که با رزین تعدیل شده است،(RMGI) Resin Modified Glass Ionomer یا هیبرید یونومر نامیده می‌شوند.
مانند آنچه در کامپوزیت‌ها هست، بخش رزینی افزوده‌شده به گلاس یونومر، نیز ممکن است لایت کیور و یا سلف کیور باشد. هرچند در بیشتر محصولات رایج، رزین افزوده شده از نوع لایت کیور است. انواعی هم وجود دارند که رزین سلف کیور ولایت کیور را باهم دارند. به‌این‌ترتیب این نوع از مواد دارای سه مکانیسم کیورینگ هستند (سلف کیور رزین و لایت کیور رزین و اسید -قلیای گلاس یونومر) و به‌اصطلاح tri-cure (سه‌گانه پخت)خوانده می‌شوند.
همان‌طور که در کامپوزیت‌های لایت کیور تابش نور باید به‌اندازه کافی باشد تا پلیمریزاسیون تکمیل شود؛ در رزین مدیفاید گلاس هایی که بخش رزینی آن‌ها لایت کیور است نیز این مسئله حائز اهمیت است. در غیر این صورت ترمیم مستعد جذب رنگ‌دانه‌ها و سطح آن در معرض سایش بالاست.
در انواع گلاس یونومر نیازی به آماده‌سازی و اچ کردن نسوج نیست. گلاس یونومر دارای خاصیت سلف اچ است. بااین‌حال برخی سازنده‌ها کاربرد جداگانه اچانت را، که اسید پلی آلکنوئیک است، برای این مواد، بخصوص انواع ترمیمی آن‌ها و انواع RMGI توصیه می‌کنند. این اسید، در ترکیب مایع گلاس یونومر و یا به‌صورت جداگانه عرضه می‌شود. اعمال اسیدپلی الکنوییک، قدرت باند را در این ترمیم‌ها بیشتر می‌کند. اگر از این اچانت مخصوص بهره می‌برید، شستشوی اسید را قبل از قرار دادن ماده در حفره، فراموش نکنید.
برای راحتی انتقال گلاس یونومر به حفرات ترمیمی کپسول‌های گلاس یونومر عرضه شده‌اند که همانند کپسول‌های آمالگام درون آمالگاماتور هم می‌خورند و سپس به کمک تفنگ‌های مخصوص به حفره منتقل می‌شوند.
انتقال گلاس یونومر به حفره دشوار است، اگر مجهز به کپسول گلاس و تفنگ مخصوص آن نیستید. برای انتقال انواع گلاس یونومر می‌توان از سرنگ‌های کوچک که معمولاً برای شستشو استفاده می‌کنیم بهره ببریم.

همچنین برای فشردن گلاس یونومر به دیواره‌های حفره، می‌توان از گلوله پنبه‌ای مرطوب با کمک پنس بهره برد. رعایت نسبت‌های پیشنهادی سازنده باعث حصول یک ترکیب مناسب می‌شود که انتقال و کار با آن کمترین دشواری ممکن را دارد.
بطری حاوی پودر گلاس را باید قبل از استفاده،کمی تکان داد. این اقدام به‌منظور توزیع بهتر ذرات موجود صورت می‌گیرد. بااین‌حال تکان‌های شدید و وارونه کردن بطری نباید انجام شود.
پودر یا مایع گلاس یونومر را نباید بجای پودر یا مایع گلاس یونومر تعدیل شده با رزین به کاربرد.
اگر گلاس یونومر هم خورده، نمای درخشنده سطحی خود را از دست داد دیگر از آن استفاده نکنید. این به معنای پایان زمان کارکرد ماده است.
انواع گلاس یونومر مانند انواع کامپوزیت دارای رنگ‌بندی‌های متفاوتی هستند.که روی بسته‌بندی مربوط به آن‌ها درج‌شده است. در صورت استفاده از کلاس در نواحی‌ای که ازنظر زیبایی حساس هستند،رنگ مناسب را انتخاب کنید.
ترمیم‌های گلاس یونومر(GI) باید حداقل ۲۴ ساعت بعد پرداخت شوند. ولی می‌توان پرداخت انواع ترمیم‌های گلاس یونومر دوال کیور(RMGI) را در همان جلسه ترمیم انجام داد. پرداخت باید به همراه آب‌وهوای خنک‌کننده در حجم بالا انجام شود.
ترمیم‌های گلاس یونومر(GI) باید حداقل ۲۴ ساعت، در برابر حل شدن در آب و رطوبت، محافظت شوند. می‌توان این کار را با اعمال یک‌لایه باندینگ و کیور کردن آن و یا یک‌لایه وازنیش یا وازلین انجام داد. همچنین باید از بیمار خواست در این مدت ناحیه‌ترمیم را مسواک نکند. ترمیم‌های RMGI نیازی به این اقدام ندارند.
دکتر محمود وطن پور
متخصص ترمیمی

16/08/2016

كافه ايمپلنت
https://telegram.me/joinchat/A5tvnUB7i2HRtPkfceUVRA
استاد برجسته و بزرگوار دكتر مسعود یغمایی
متخصص جراحى دهان فك و صورت
در كافه ايمپلنت
افتخار حضور دادند.
از همكاران محترم دندانپزشك دعوت مى كنيم تا از اين قرصت استثنائى و حضور خجسته بهره مند شوند
تکنیک های بی حسی وداروها
كافه ايمپلنت؛پنجشنبه، ۲۸مردادساعت هشت شب
https://telegram.me/joinchat/A5tvnUB7i2HRtPkfceUVRA
مسعود یغمائی
متولد ۲۴ آبان ۱۳۲۹ در تهران
دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران ۱۳٥٣
تخصص جراحی دهان و فک و صورت از دانشگاه ایالتی connecticut آمریکا ۱۹۸۱ میلادی
از سال ۱۳۶۰ شاغل در بخش جراحی دهان و فک و صورت شهید بهشتی در حال حاضر استاد تمام بخش جراحی و پژو هشکده دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی
کارهای علمی شامل تالیف و ترجمه ۱۲ کتاب و ۱۱ مقاله انگلیسی و بیش از ۴۰ مفاله فارسی . یک کتاب به عنوان کتاب سال دوره ۲۲ انتخاب شد . استاد راهنما بیش از ۴۰ پایان نامه عمومی و تخصصی و پروژه تحقیقاتی .
مسئولیت های اجرائی
رئیس بخش جراحی بیمارستان طالقانی
رئیس بخش جراحی دانشکده
رئیس انجمن جراحی دهان و فک و صورت ایران ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰
عضو هیئت بورد تخصصی ۸ دوره
عضو هیئت موسس پژوهشکده علوم دندانپزشکی شهید بهشتی ۱۳۸۸ تا کنون
عضو هیئت تحریره مجله دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی
سوابق تدریس:
از سال1360تا کنون:
1: تدریس دوره عمومی دکترای دندانپزشکی
2: تدریس دوره تخصصی جراحی دهان و فک و صورت
3: تدریس دوره بین بخشی رزیدنتی و فلوشیپ ارتودنسی
4: تدریس دوره بین بخشی رزیدنتی پروتز، اطفال و پریو
ابداعات و اختراعات ثبت شده:
سيستم هوشمند كاهش استهلاك يونيت
دندانپزشكي
اداره كل ثبت شركتها و مالكيت صنعتي
تاريخ : 30/01/89 شماره : 389010569
طرح هاى منتخب جشنواره ها:
بررسي اثرات جراحي ارتوگناتيك بر وضعيت شنوايي بيماران عمل شده در بخش جراحي فك و صورت بيمارستان طالقاني از ابتداي سال ۸۲ لغايت انتهاي شش ماهه اول سال ۸۳
مسعود يغمايي ، داريوش آبرومند
هفتمين جشنواره علمي پژوهشي دندانپزشكي شهيد دكتر احمد هدايت
مولف تعداد بسيار زيادى مقالات چاپ شده
در نشريات ايران و بين المللى

dandane.ir 13/03/2016

ماهنامه نگین دندان‌پزشکی منتشر شد! | دندانه

نگین دندان‌پزشکی، ماهنامه صنفی خبری جامعه دندان‌پزشکی ایران
شماره اول منتشر شد!
نسخه PDF را در لینک زیر دانلود کنید

dandane.ir ماهنامه نگین دندان‌پزشکی منتشر شد! گروه خبر دندانه ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ ۰ نگین دندانپزشکی, وبلاگ سردبیر نخستین شماره ماهنامه نگین دندان‌پزشکی منتشر شد. نگین دندان‌پزشکی که عنوان ماهنامه صنفی خبری جامعه دندان‌پزشکی ایران را یدک می‌کشد اولین شماره خود را با تاریخ اسفند۹۴ به جامعه دندان‌پزشکی کشور پیشکش کرد.…

21/11/2015

❌📍📍انواع خمیردندان؛ کدامیک برای شما مناسب است؟
می‌‌گویند شاید در آینده نیازی به خرید خمیردندان نداشته باشید، چون مسواک‌‌های نسل آینده، شما را از مصرف خمیردندان بی‌نیاز می‌‌کنند. دانشمندان در داخل این مسواک‌‌ها، هسته ‌ای از جنس «دی‌اکسید‌تیتانیوم» قرار داده‌اند که موجب نوعی واکنش الکتروشیمیایی می‌‌شود که به راحتی پلاک ‌های میکروبی و جرم را از روی دندان‌‌ها برمی‌ دارد. ولی تا قبل از اینکه چنین مسواک‌‌هایی به بازار بیایند، شما باید همچنان به دنبال خرید یک خمیردندان مناسب باشید.
مطلب زیر را بخوانید تا خمیردندانی را بخرید که علاوه بر طعم و رنگ دلخواه شما، بتواند از پوسیدگی دندان‌‌های شما نیز پیشگیری کند.

📍📍خمیردندان‌های ضد پوسیدگی
خمیردندان ‌های حاوی فلوراید، اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان‌‌ها را بر عهده دارند. مطالعات نشان می‌‌دهد اگر شما در سنین کودکی یعنی حدود ۲ سالگی از خمیردندان فلوراید دار استفاده کنید و همچنان به مصرف آن در سنین بزرگسالی ادامه دهید، می‌ توانید تا ۴۴ درصد از پوسیدگی دندان ‌ها جلوگیری کنید. اگر شما دنبال خرید این خمیردندان ‌ها هستید، باید بگویم که در این نوع خمیردندان‌ها معمولا فرمول فلوراید و یا کلمه فلوراید دار را به زبان کشور سازنده روی تیوپ خمیر دندان می‌ نویسند.

📍📍خمیردندان‌های سفید کننده
این روز‌ها خیلی ‌ها به دنبال خرید خمیردندان‌هایی هستند که هر چه بیشتر دندان ‌هایشان را سفید کند. از طرفی دیگر شرکت‌‌های سازنده خمیردندان نیز در رقابت شدید با هم هستند تا خمیردندان‌‌هایی را ارایه دهند که مشتریان بیشتری را به خاطر خواص سفید کنندگی بیشتر آن، جذب کند.
ولی شما باید به عنوان یک مصرف کننده از خمیردندان‌های سفید کننده انتظارات منطقی داشته باشد.
این خمیردندان‌ها دارای مواد ساینده و پاک ‌کننده قوی هستند که موجب تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان‌ها می‌شوند.
لذا اگر دندان‌هایی سالم و بدون پوسیدگی دارید، ما خرید این خمیردندان‌‌ها را به شما توصیه می‌‌کنیم، ولی اگر دندا‌‌نهایتان دارای پوسیدگی متعدد و می‌نای آسیب دیده است، بهتر است دور این خمیردندان‌ها را خط بکشید، چون مواد شیمیایی قوی موجود در آن‌ها به طور مستقیم روی عاج دندان قرار گرفته و سبب بروز حساسیت دندانی در شما می‌ شود.

📍📍خمیردندان‌‌های ضد حساسیت
بیشتر شرکت‌های تولید کننده خمیردندان در میان محصولات خود، خمیردندان‌های ضد حساسیت را هم به بازار عرضه می‌‌کنند. این خمیردندان‌ها مخصوص افرادی است که دندان‌‌های حساسی دارند و با خوردن بستنی یا آب یخ یا چای و قهوه داغ، ناگهان دندان‌هایشان درد شدیدی را احساس می‌‌کند.
اگر شما هم چنین مشکلی دارید یک تیوب از این خمیردندان ‌ها بخرید، ولی فراموش نکنید این خمیردندان‌ها برای استفاده روزمره و دایمی نیست. به طور معمول باید دو هفته از این خمیردندان‌ها استفاده کنید و بعد از آن تا چند هفته با خمیردندان‌ معمولی دندان ‌هایتان را مسواک بزنید. سپس با توصیه دندان پزشک، برای برطرف شدن مشکلتان، یک یا چند دوره دیگر از این خمیردندان‌ها استفاده کنید.

📍📍خمیردندان‌‌های ضد جرم
اگر سیگاری باشید، گاهی وسوسه می‌ شوید که یک خمیردندان ضد جرم مخصوص سیگاری‌ها را بخرید و از شر جرم‌‌های روی دندان‌ و تغییر رنگ آن خلاص شوید.
ما به شما توصیه می‌‌کنیم که از خمیردندان‌های ضد جرم استفاده نکنید. این خمیر‌دندان‌‌ها حاوی موادی است که قدرت سایندگیشان بالاست. بنابراین اگر شما هر شب از این خمیردندان‌ها استفاده کنید، باید در انتظار سایش می‌نای دندا‌‌نهایتان باشید که از این محل‌های ساییدگی، دندان‌ها حساس می‌ شوند و شما با خوردن هر خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم احساس درد خواهید کرد.
ذرات ساینده این خمیردندان‌ها، سایش لثه‌‌ها را هم در پی دارند. بنابراین اگر سیگاری‌ نیستید، اصلا چنین خمیردندانی را نخرید.
اگر هم سیگاری هستید استفاده از این خمیردندان‌ها را به یک ‌بار در هفته و یا هر دو هفته یک ‌بار کاهش دهید.

📍📍خمیردندان‌های چینی!
شاید برخی از خمیردندان‌ها، قیمت بسیار ارزانی داشته باشند. بیشتر این خمیردندان‌‌ها، چینی هستند که استفاده از آن‌ها ممنوع اعلام شده است. چندی پیش اخباری درباره سمی بودن ترکیبات خمیردندان‌های چینی در بازارهای جهانی پخش شد و بسیاری از کشور‌ها واردات خمیردندان از چین را ممنوع کردند.

📍📍توصیه آخر
هنگام خرید خمیر دندان، باید وجود موادی مانند «دی‌اتیلن گلیکول، دی ‌گلیکول» و یا «دی‌ گلیکول استئارات» را در آن بررسی کنید، اما ممکن است بعضی از خمیردندان ‌ها، لیست مواد تشکیل ‌دهنده را ذکر نکرده باشند که در این صورت باید به نام کشور سازنده، نشان استاندارد و مجوز وزارت بهداشت توجه کنید.

21/11/2015

✏✏#نکات دندانپزشکی
1- این طور نیست که با اتمام تابش نور به کامپوزیت،واکنش های پلیمریزاسیون در آن قطع شود.این واکنش ها ادامه می یابندوطی 24 ساعت به اوج خود می رسند.70%این پلیمریزاسیون که با نام Dark Curing شناخته می شود،در 10-15 دقیقه اول رخ می دهد.لذا توصیه شده است که Finishing کامپوزیت به بعد از این زمان موکول شود.

2-کامپوزیت کیورشده تحت تابش نور آبی،ظاهری اپک تر پیدا می کند.می توان برای تشخیص حد و مرز ترمیم های کامپوزیتی که تطابق رنگ خوبی با دندان دارند از این نکته بهره برد.

3-هر چه خشونت سطحی کامپوزیت بیشتر باشد،انعکاس نور از سطح بیشتر است و در نتیجه ترمیم روشن تر دیده می شود.یعنی اگر دو ترمیم کامپوزیتی با شرایط یکسان داشته باشیم،ترمیمی که پالیش بهتری دارد نسبت به ترمیم دیگر روشنی کمتری دارد(تیره تر است).یکی از علل تیره تر بودن ترمیم نهایی نسبت به Mock Up اولیه با همان کامپوزیت همین مساله است.

4-درست است که کامپوزیت های میکروفیلد نسبت به کامپوزیت هیبرید به دلیل پالیش بهتر،رنگ پذیری کمتری دارند ولی این کامپوزیت ها به دلیل محتوای رزینی بالاتر ثبات رنگ ذاتی کمتری دارند.

5-وقتی می گوییم یک کامپوزیت،هیبرید است یعنی این که سایز ذرات فیلر موجود در آن حداقل از دو گروه متفاوت است.به طور معمول این کامپوزیت ها به صورت دو یا سه قسمتی نام گذاری می شوند.در نام گذاری دو قسمتی نام ذرات غالب در ابتدا می آید و بعد از آن واژه هیبرید؛مثل میکروهیبرید.در نام گذاری سه قسمتی نام ذرات غالب در ابتدا می آید و بعد از آن ذراتی که بخش کمتری را تشکیل می دهند و سپس واژه هیبرید؛مثل میکرو نانو هیبرید.با این حساب بیان هیبرید بودن کامپوزیت بدون ذکر نوع آن کافی نیست.

6-دانستن سایز ذرات برای نام گذاری کامپوزیت های هیبرید ضروری است:

ذرات نانو:یک هزارم تا یک صدم میکرون ،ذرات میکرو: یک صدم تا یک دهم میکرون

ذرات مینی:یک دهم تا یک میکرون ذرات میدی:یک میکرون تا ده میکرون

ذرات ماکرو:ده میکرون تا صد میکرون ذرات مگا:بزرگتر از صد میکرون

7-مفهوم ضخامت مجاز برای هر لایه کامپوزیت متفاوت است از مفهوم عمق کیور (Depth of Cure). عمق کیور کامپوزیت شاخصی است که نشان می دهد تحت تابش نور چه ضخامتی از کامپوزیت از حالت کیور نشده خارج می شود.در یک روش بررسی یک تیوب پلاستیکی روی شیشه قرار میگیرد ،درون تیوب با کامپوزیت پر می شود.از قسمت فوقانی نور تابانده می شود .سپس تیوب خارج و قسمت کیور نشده استوانه کامپوزیتی با تیغ بریده می شود.نصف طول باقی مانده بیانگر عمق کیور کامپوزیت مورد بررسی است.اگر نگاهی به بروشورکامپوزیت مصرفیتان بیندازید ممکن است عمق کیور 8 میلیمتری آن راببینید ولی با این حال ضخامت هر لایه کامپوزیت نباید بیشتر از 2 میلیمتر باشد.

8-Configuration Factor(C-Factor) در تعریف صحیح خود،عبارتست از نسبت بین مساحت سطوح باند شده به مساحت سطوح باند نشده.توجه داشته باشید که تعداد سطوح اهمیتی ندارند بلکه .مساحت مهم است

9-اگر ضخامت باندینگ بیشتر از 40 میکرون شود در رادیوگرافی مشهود خواهد بود،پس اگر یک ترمیم کامپوزیتی انجام دادید و از آن رادیوگرافی تهیه کردید ،وجود این رادیو لوسنسی در مرز بین دندان و کامپوزیت شما را نگران نکند!

10-شدت نور درمرکز light guide دستگاه لایت بیشتر از محیط آن است.پس اگر،رادیومتر دارید حواستان به این مساله باشد که اگر مرکز light guide در مرکز رادیومتر قرار نگیرد ،شدت نور کمتر از آن چه هست خوانده می شود.به علاوه لازم است که قطر رادیومتر با قطر light guide یکسان باشد تا عدد قرائت شده صحیح باشد.

11-در اکثر باندینگ ها اعمال یک لایه باندینگ کافی نیست و به طور معمول دولایه توصیه می شود.پس همین الان یک نگاه به بروشور باندینگ مورد استفاده تان بکنید.

12- اچ کردن انرژی سطحی مینا را افزایش می دهد ولی انرژی سطحی عاج را کم می کند.

13- کراون های سلولزی که دارای اشکال آناتومیک دندان ها هستند ،نقش ماتریس را ایفا می کنند ودر نهایت از دهان خارج می شوند؛نباید به این نوع از ماتریس ها روکش موقتی گفته شود.

14-کلیه پست ها ،اعم از پیش ساخته و اختصاصی را باید با سمان در کانال قرار داد.به کار نبردن سمان در پست های پیش ساخته با طرح پیچ شونده(screw) نادرست است.

15-Laminate Veneer در لغت به معنای ورقه ی پوشاننده است .در استفاده از این واژه باید نوع آن را نیز مشخص کنیم مثلا:Porcelain Laminate Veneer یا Composite Laminate Veneer

16- Laminate Veneer منحصر به دندان های قدامی نیست و بسته به شرایط می توان آن را برای پرمولرها و حتی مولر ها به کار برد

17-آگاه بودن از نوع آمالگام روی مراحل کار بخصوص مرحله Condensation و زمان شروع پرداخت و تراش آن موثر است.مثلا اگر آمالگام Spherical باشد،استفاده از کندانسر های کوچک اشتباه است چون به علت لغزیدن در آمالگام ،توانایی کندانس مناسب ر
ا ندارد.همچنین اگر بدانیم آمالگام Fast Set است،15تا 20 دقیقه بعد از کار می توان آن را تراش داد.

18-وسیله کندانس کردن آمالگام Condenser است نه condensor

19-بهتر است رابردم را در یخچال نگهداری کرد؛گرما باعث کاهش طول عمر رابردم می شود.

20-برای ایزولاسیون بهتر،فریم های پلاستیکی رابردم که دارای لبه های دندانه دندانه هستند زیر رابردم قرار میگیرند،یعنی فریم از روبرو دیده نمی شود.

21-این که در پایان ترمیم از بیمار می خواهیم دهان خود را ببندد،بررسی اکلوژن در حداکثر تماس است.ضروری است اکلوژن طرفی بخصوص در ترمیم های وسیع نیز بررسی شود.به علاوه بررسی اولیه اکلوژن قبل از هر گونه مداخله درمانی لازم است.

22-بهتر است برای بیان ماده مورد استفاده در کارهای درمانی، بجای گفتن اسم کارخانه سازنده اسم علمی مواد را ذکر کنیم.مثلا بجای اینکه بگوییم این روکش را با GC سمان کرده ام ،بگوییم از سمان گلاس یونومر (کارخانه GC) استفاده کرده ام.

نوشته شده توسط دکتر یوسف سلطانلو

21/11/2015

دنیای دندانپزشکی

29/09/2015

‎دنیای دندانپزشکی‎'s cover photo

29/09/2015

دنیای دندانپزشکی

13/09/2015

نحوه صسمان کردن لمینیت

نحوه صحیح سمان کردن و چسپاندن لامینیت

13/09/2015

composite veneers

13/09/2015
dandane.ir 04/09/2015

چه کنیم که کودکمان از دندان‌پزشک نترسد؟ | دندانه

برای برخی افراد ترس از رفتن به دندانپزشکی از دندان‌درد هم بد‌تر است و کودکان نیز در این زمینه آسیب‌پذیرترند.
اگر فرزندتان از آمدن به مطب دندانپزشکی وحشت دارد و برای بردن او نزد دندانپزشک باید دردسر زیادی را تحمل کنید می‌توانید با چند راهکار موثر از ترس او به میزان قابل توجهی بکاهید.

dandane.ir چه کنیم که کودکمان از دندان‌پزشک نترسد؟ گروه خبر دندانه 19 اکتبر 2014 ۰ نکته های طلایی ترس, کودک برای برخی افراد ترس از رفتن به دندانپزشکی از دندان‌درد هم بد‌تر است و کودکان نیز در این زمینه آسیب‌پذیرترند. اگر فرزندتان از آمدن به مطب دندانپزشکی وحشت دارد و برای بردن او نزد دندانپزشک باید دردسر زیادی…

dandane.ir 29/08/2015

آیا دندان‌های حساس به سرما و ترشی باید عصب‌کشی شوند؟ | دندانه

«دکتر دندانم حساس شده است و نمی‌توانم بستنی و آب خنک بخورم… آیا دندانم نیاز به عصب کشی دارد؟»

dandane.ir آیا دندان‌های حساس به سرما و ترشی باید عصب‌کشی شوند؟ دکتر علی مرسلی 22 آگوست 2015 ۰ نکته های طلایی ترش, ترک مینایی, حساسیت, حساسیت به سرما و گرما, درد دندان, سایش دندان, عصب‌کشی «دکتر دندانم حساس شده است و نمی‌توانم بستنی و آب خنک بخورم… آیا دندانم نیاز به عصب کشی دارد؟» جمله بالا سوال بسیاری از مرا…

dandane.ir 29/08/2015

دندان‌های سفید و براق نشانه سلامت دهان و دندان نیست! | دندانه

راهکارهایی برای داشتن دندان‌های زیباتر و براق‌تر
رنگ سفید دندان‌ها و یک لبخند که در آن دندان‌های سفیدمان به چشم بیاید برای بسیاری از ما اهمیت دارد. بیشتر ما آدم‌ها دوست داریم که در زمان لبخند زدن، دندان‌هایمان براق و درخشان دیده شوند. داشتن دندان‌های سفید و درخشان، اعتماد به نفس ایجاد می‌کند. حتی بیشتر سیگاری‌ها، بیشتر از اینکه نگران سلامت ریه‌ها و قلب خود باشند، نگران رنگ دندان‌هایشان هستند!

dandane.ir دندان‌های سفید و براق نشانه سلامت دهان و دندان نیست! دکتر علی مرسلی 24 آگوست 2015 ۰ درمان زیبایی بلیچینگ, دندان براق, زیبایی, سفید کردن, سفیدکننده, لبخند, لبخند هالیوودی, مسواک راهکارهایی برای داشتن دندان‌های زیباتر و براق‌تر رنگ سفید دندان‌ها و یک لبخند که در آن دندان‌های سفیدمان به چشم بیاید برای…

musicema.com 08/08/2015

تو رو اینجوری می‌خوام

یک ترانه شنیدنی از یک دندانپزشک هنرمند و خوش صدا

musicema.com ترانه : تو رو اینجوری می‌خوام | خواننده : نیما محبوبی |

dandane.ir 04/08/2015

گفتگو با ستاره سهرابی، نفر اول آزمون دستیاری دندان‌پزشکی۹۴ | دندانه

رای دکتر ستاره سهرابی، کسب رتبه اول آزمون دستیاری دندان‌پزشکی سال ۹۴ زیاد هم دور از انتظار نبوده است، در تمام مدت تحصیل یکی از شاگرد اول‌های دانشکده دندان‌پزشکی اصفهان بوده و پیش از آزمون هم از کسب رتبه زیر بیست اطمینان خاطر داشته است.
اما نکته جالب این است که با اینکه بالاترین نمره آزمون سال ۹۴ را کسب کرده است، با توجه سهمیه ۷۰ درصدی داوطلبان شاهد و ایثارگر، احتمالا او در جایگاه پنجم خواهد نشست و ممکن است در رشته دلخواه دانشگاه مورد نظر یعنی ارتودنسی دانشگاه شهید بهشتی، قبول نشود!

dandane.ir بانک اطلاعات دندانپزشکی ایران

dandane.ir 22/07/2015

دندان‌پزشکی، داروسازی یا پزشکی؛ کنکوری‌ها کدام رشته را انتخاب کنند؟ | دندانه

روزهای انتخاب رشته است و سوال بسیاری از داوطلبان علوم تجربی انتخاب میان سه رشته پزشکی دارو و دندان است. در این مقاله سعی کرده ایم پاسخ مناسب و متفاوتی برای شما داشته باشیم

dandane.ir بانک اطلاعات دندانپزشکی ایران

Videos (show all)

نحوه صسمان کردن لمینیت
Compudent / The Wand
Painless Class II Cavity Preparation Performed with a Waterlase i
CeraRoot Zirconia Dental Implant Surgery (implant and crown 100%
دستگاه OPG  و طرز کار آن (دنیای دندانپزشکی‌)
طرز رشد دندانهای شیری و دائمی در سنین مختلف(دنیای دندانپزشکی‌)
طرز قرار گیری دندانهای دائمی در فکین (دنیای دندانپزشکی)

Website