🔹 Սքրինինգային հետազոտություններ
🔹 ախտորոշիչ հետազոտություններ
🔹 դեղերի փոխհատուցում` ԱԱՊ օղակում
🔹 նորագույն ծառայություններ:
Ինչպես նաև, պաշտոնական վիճակագրությամբ, Հայաստանի Հանրապետությունում բնակչության համար հիվանդությունների, մահացության և հաշմանդամության հիմնական պատճառ հանդիսացող հիվանդությունների և վիճակների կանխարգելման, բուժման և շարունակական հսկողության նպատակով Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հասանելի բժշկական օգնության և սպասարկման ծառայությունները, այդ թվում նաև հսկայական ծախսեր պահանջող ծառայությունները:
❓ Որքա՞ն կարժենա ապահովագրության փաթեթը.
🔸 ամսական` 10 800 դրամ
🔸 տարեկան` 129 600 դրամ:
Կստեղծվի Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամ, որը հանդիսանալու է պետության կողմից հիմնադրված ոչ առևտրային կազմակերպություն:
Նախատեսվում է, որ ապահովագրությունն ամբողջությամբ կներդրվի մինչև 2029 թվականը:
📌 Անցումային շրջանում Առողջության համընդհանուր ապահովագրությունում չներառված անձանց համար կառավարությունը կսահմանի ծառայությունների նվազագույն ծավալ, ինչը երաշխավորում է պետության կողմից յուրաքանչյուրի առողջության պահպանման իրավունքի ապահովման ստանձնած պարտավորության իրականացումը:
11/10/2025
‼️Լրատվամիջոցներով տարածվում է «Պատվաստված 16-ամյա տղան ծանր վիճակով տեղեփոխվել է Վանաձորի հիվանդանոց, որտեղից սանավիացիայով Երևան» վերտառությամբ տեղեկատվություն:
Առողջապահության նախարարությունը նշված դեպքի վերաբերյալ տեղեկացնում է, որ 06.10.2025թ. պացիենտը շտապ օգնությամբ տեղափոխվել է «Վանաձոր» բժշկական կենտրոն, որտեղ բժիշկներին հաջողվել է տղայի վիճակը մասամբ կայունացնել, ապա սանավիացիայով՝ Երևան: Նշենք, որ Վանաձորի ԲԿ-ից Երևան տեղափոխված դեռահասի մոտ նախնական ախտորոշվել է ուղեղի այտուց, սինուս թրոմբոզ, սուբարախնոիդալ արյունազեղում:
Պացիենտի վիճակը ծանր է, գիտակցությունը պահպանված, ստանում է համապատասխան բուժօգնություն, իրականացվում են անհրաժեշտ հետազոտություններ:
Տեղեկացնում ենք, որ որևէ բժշկական կազմակերպությունից պացիենտի մոտ հետպատվաստումային անբարեհաջող երևույթների վերաբերյալ հաղորդում չի ստացվել:
Միաժամանակ, հարկ է նշել, որ մինչ այս պացիենտը ստացել է իր տարիքային բոլոր պատվաստումները և որևէ հետպատվաստումային երևույթներ չեն դիտվել: Վերջին պատվաստումը պնևմակոկային վարակի դեմ (PCV-13) ստացել է 30.09.2025թ.: Հարկ է նշել, որ PCV-13 պատվաստումից հետո հետպատվաստումային երևույթները սովորաբար թեթև են, կարճատև և անցողիկ: Ներարկման տեղում կարող է դիտվել այտուց, կարմրություն, ցան, ինչպես նաև ջերմության բարձրացում և դյուրագրգռություն:
‼️Առողջապահության նախարարությունը կոչ է անում չտարածել ապատեղեկատվություն: Իրականացվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները պացիենտի լիարժեք բժշկական օգնության կազմակերպման և ախտորոշման հետագա հստակեցման նպատակով:
06/10/2025
ՀՀ Վարչապետն այսօր հրապարակում էր արել` անդրադառնալով այն ոլորտներին, որոնք ամենազգայունն են ապատեղակատվական տեխնոլոգիաների առումով. 4 ոլորտների շարքում իհարկե մեր ոլորտն է` առողջապահությունը:
Թարմ օրինակ այսօրվա «տեղեկատվական
դաշտից». վերլուծենք ստորև «լայք ու պանիկա» գեներացնող հրապարակումը:
1. Տրվում է բուժհաստատություն տեղափոխված անձի առողջական վիճակի գնահատական` առանց պաշտոնական աղբյուրը նշելու և ճշգրտելու` աննուղղակի նաև բժշկական գաղտնիք տարածելով:
2. Առանց որևէ հանգամանք պարզելու կամ տեղեկատվություն հայցելու իրավասու անձանցից` հղում է արվում 1 շաբաթ առաջ ստացած պատվաստմանը. նկարագրվածից այնպիսի տպավորություն է, որ ծնողները «տնային ոչ մասնագիտական բուժում են» արել և, երբ տեսել են էլ ի վիճակի չեն «բուժել», տարել են հիվանդանոց:
Հրապարակումն իր մեջ ներառում է ապատեղեկատվություն, մանիպուլիացիա, հուզականություն և միայն մի նպատակ է հետապնդում` խարխլել մարդկանց մոտ հավատը պատվաստումների և ընդհանրապես պետության կողմից իրականացվող առողջապահական գործառույթների հանդեպ:
Այնինչ, այս պահին մասնագիտական թիմը համակողմանի դիտարկելով դեպքը, եզրահանգել է, որ անձի ախտորոշումը, այս պահին բուժման ընթացքը, պատվաստում ստանալու ժամանակագրությունը, նախկինում իրականացված պատվաստումների պատմությունը, հետպատվաստումային առողջական դեպք չէ:
Եվ ի՞նչ օգուտ մեր հերքումներից. «տաք- տաք» հրապարակումն իր հուզախեղդ ապատեղեկատվական տեռորն արել է....
Միակ փրկությունը մեր իրազեկվածությունն ու ճանաչողությունն է: