«ԷԽՈ» Կազմակերպություն Աջակցության հայտի համար՝ www.ekho.am/help
«ԷԽՈ» հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը հիմնադրվել է 2008թ. հուլիսի 3-ին, որն շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող և ստացված շահույթը մասնակիցների միջև չբաշխող (ոչ առևտրային) կազմակերպության` հասարակական միավորման տեսակ է, որում իրենց շահերի ընդհանրության հիման վրա, օրենքով սահմանված կարգով միավորվել են ֆիզիկական անձինք` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, օտարերկրյա քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող անձինք` իրենց ոչ կրոնական կամ ոչ նյութական այլ պահանջները բավարարելու, և մյուս կողմից, հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական, բժշկական և մասնագիտական վերականգնման, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի միջավայրի ապահովման, նրանց կրթության, աշխատանքային գործունեության, առողջության պահպանման, ինչպես նաև հասարակական կյանքում բոլորի հետ հավասար մասնակցության համար անհրաժեշտ սոցիալական և իրավական երաշխիքների ստեղծման, ապահովման նպատակով:
Այսպիսով, իր գործունեության մեջ առաջնորդվում է օրինականության, ինքնակառավարման և ղեկավարման հրապարակայնության սկզբունքներով: Կազմակերպության կոչված է՝ պաշտպանել և աջակցել հաշմանդամություն ունեցող անձանց և նրանց ընտանիքներին, իրականացնելով առողջապահական, կրթական, մշակութային, սոցիալական, զբաղվածության հիմնախնդիրների լուծմանն ուղղված բազում ծրագրեր, որով կազմակերպությունը միտված է խթանելու հաշմանդամություն ունեցող անձանց սոցիալական ներառումը և նրանց իրավունքների լիարժեք ապահովումը Հայաստանում:
🗣️Արդեն 17 տարի «ԷԽՈ» կազմակերպությունը կանգնած է կյանքի դժվարին իրավիճակում հայտնված, մանկական ուղեղային կաթված ունեցող երեխաների ընտանիքների կողքին։
Այս տարիների ընթացքում կազմակերպության բարի համբավի ու ամենօրյա, անշահախնդիր և նվիրված աշխատանքի շնորհիվ է, որ մի քանի տասնյակ աջակիցներ ամեն տարի կանգնում են «ԷԽՈ»-ի կողքին։
💙Ձեր արձագանքը փոխում է կյանքեր։