Azərbaycan Toksikoloqlar Dərnəyi “Narkotik vasitələrin, psixotrop maddələrin və onların prekursorlarının qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizənin hüquqi, tibbi və sosial aspektləri” mövzusunda keçirilmiş qurumlararası yüksək səviyyəli dəyirmi masada iştirak etmişdir.
Tədbir aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələrini, sahə üzrə ekspertləri və tibb təşkilatlarını bir araya gətirərək, nəzarət olunan maddələrin qanunsuz dövriyyəsinə qarşı mübarizə sahəsində mövcud çağırışların müzakirəsi və səylərin əlaqələndirilməsi üçün mühüm platforma rolunu oynamışdır.
Dəyirmi masa çərçivəsində Azərbaycan Toksikoloqlar Dərnəyinin sədri, t.ü.f.d., dosent İsmayıl Əfəndiyev, İdarə Heyətinin üzvləri İnara Ağabalaeva və t.ü.f.d. Zəhra Vəzirova məruzələr və ekspert şərhləri ilə çıxış edərək, müasir toksikoloji risklər, bu ksenobiotiklərlə bağlı kəskin intoksikasiyaların ölkə üzrə toksiko-epidemioloji profili, yeni sintetik və “dizayner” narkotik maddələrin bu prosesdə rolu, onların qanunsuz dövriyyəsinin aşkarlanmasının tibbi-hüquqi aspektləri, eləcə də ictimai sağlamlığa dəyən zərərin qarşısının alınması və azaldılmasında qurumlararası əməkdaşlığın əhəmiyyətini işıqlandırmışlar.
İctimai birliyin tədbirdə iştirakı peşəkar dialoqun inkişafına, toksikologiya üzrə mütəxəssislərin qurumlararası təşəbbüslərdə fəal iştirakına, eləcə də ictimai təhlükəsizlik və səhiyyə sahəsində mühüm problemlərin həllinə yönəlmiş elmi əsaslı yanaşmaların formalaşmasına töhfə vermişdir.