Səhiyyə Nazirliyi V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunda Elmi Şuranın iclası keçirilib
6 fevral 2026-cı il tarixində V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunda Elmi Şuranın iclası baş tutub. İclasın gündəliyi institutun elmi şöbələrinin 2026-2030-cu illər üçün iş planlarının təsdiqi, vakansiyalar və müxtəlif məsələlərdən ibarət olub.
İclasda institutun direktoru, t.e.d., professor Adil Allahverdiyev çıxış edərək 2026-2030-cu illər üçün təsdiq olunacaq iş planlarının institutun elmi fəaliyyətinin daha da inkişafına xidmət edəcəyini vurğulayıb. Professor A.Allahverdiyev xüsusilə Mikrobiologiya, Parazitar və Tropik xəstəliklər, İmmunologiya, Gen mühəndisliyi və bionanotexnologiya, Epidemiologiya və Gigiyena üzrə elmi şöbələrdə planlaşdırılmış işlərin əhəmiyyətini qeyd edib. Eyni zamanda əldə olunan elmi nəticələrin beynəlxalq elmi bazalarda, o cümlədən “SCOPUS”, “Web of Science” və *“Google Scholar”*da indeksləşdirilmiş jurnallarda dərc olunmasının vacibliyini, həmçinin konfrans, elmi-praktik seminar və vebinarların keçirilməsinin institutun elmi fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
İclasda həmçinin “Tibb” qəzetində dərc olunmuş vakansiyalar üzrə sənədlərin təqdimatı müzakirə olunub. Belə ki, Gen mühəndisliyi və biotexnologiya üzrə elmi şöbənin Vaksin və nanovaksinlər bölməsində “Baş elmi işçi” vəzifəsinə elmi işçi Elza Əlixan qızı Karabağ, İmmunologiya üzrə elmi şöbədə “Baş elmi işçi” vəzifəsinə Ruqiyə Elman qızı Səmədzadə , Mikrobiologiya üzrə elmi şöbənin Bakteriologiya və mikologiya bölməsində isə “Elmi işçi” vəzifəsinə böyük laborant İbrahimxəlilova Nigar Elxan qızının çıxışları dinlənilib.
Daha sonra Elmi Şura daxilində keçirilən səsvermə nəticəsində namizədlər müsbət səsvermə ilə təsdiqlənmişdir. Beləliklə, institutda gənc, istedadlı və xaricdə təhsil almış kadrlara göstərilən diqqəti bir daha sərgilənmiş oldu.
Elmi Şuranın iclası iştirakçılara 2026-cı ilin uğurlu elmi fəaliyyət və nailiyyətlərlə zəngin bir il olması diləyi ilə yekunlaşıb.