V.Y.Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutu
V.Y.Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutu Səhiyyə Nazirliyi V.Y. Axundov adına Elmi Tədqiqat Tibbi Profilaktika Institutu Daha sonra bu İnstituta V.Y.Axundovun adı verilmişdir.
Missiya
Milli Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutu 1993-cü ilə qədər Azərbaycanda sərbəst fəaliyyət göstərən Elmi-Tədqiqat Virusologiya və Mikrobiologiya, Elmi- Tədqiqat Tibbi Parazitologiya və Tropik Təbabət, Gigiyena, Əmək Gigiyenası və Peşə Xəstəlikləri Institutlarının birləşməsindən meydana gəlmişdir. V.Y.Axundov Azərbaycanın görkəmli ictimai-siyasi, elm xadimi və akademiki olmaqla birlikdə 1972-1986-cı illərdə bu İnstituta rəhbərlik etmişdir.
İnstitutun əsas vəzifəsi viral, bakterial, parazitar, mikoloji, peşə xəstəlikləri və gigiyena sahəsində tədqiqatlar aparmaq və xəstəliklərə qarşı mübarizə tədbirlərinin işlənib hazırlanmasından ibarətdir.
V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunun həkimlərinin elmi məqaləsi beynəlxalq jurnalda dərc edi...
V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunun həkimlərinin elmi məqaləsi beynəlxalq jurnalda dərc edilib
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən birgə əməkdaşlıqla hazırlanmış elmi məqalə nüfuzlu beynəlxalq nəşr olan Eastern Mediterranean Health Journal jurnalında dərc olunub.
“Measles outbreaks in Azerbaijan” (Azərbaycanda qızılca epidemiyaları) mövzusunda hazırlanmış bu tədqiqat 2026-cı il, 32-ci cildin 1-ci sayında (səh. 44–51) dərc edilib. Məqalədə 2023–2024-cü illər ərzində ölkəmizdə qeydə alınmış qızılca halları, yayılma səbəbləri, yaş qrupları üzrə xüsusiyyətləri və pandemiya sonrası dövrdə peyvəndləmə səviyyəsinin təsiri elmi əsaslarla təhlil olunmuşdur.
Tədqiqatın müəllifləri Həlimə Səfərlı və Afət Akbərova V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunda, Mestan Emek Akdeniz Universiteti Tibb Fakültəsində (Antalya, Türkiyə), Nigar Mütəlibova isə A.Aliyev adına Azərbaycan Dövlət Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutu, Aygün İsmayılova və Əlcəfər Cəfərov Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzində, Rəşad Çobanlı Regional Tibb Bölmələri İdarəsində və Belgin Ünal isə Dokuz Eylul Universiteti Tibb Fakültəsində (İzmir, Türkiyə) fəaliyyət göstərirlər.
Tədqiqatın nəticələri göstərir ki, COVID-19 pandemiyası dövründə rutin peyvəndləmənin azalması qızılca hallarının artmasına səbəb olmuşdur. Bu, ölkəmizdə peyvəndləmə proqramlarının gücləndirilməsinin və ictimaiyyətin maarifləndirilməsinin vacibliyini bir daha təsdiqləyir.
İnstitut əməkdaşlarının beynəlxalq elmi platformada əldə etdiyi bu uğur Azərbaycan səhiyyə elminin inkişafına mühüm töhfə olmaqla yanaşı, ölkəmizin elmi potensialının tanıdılmasına xidmət edir. İnstitutumuz elmi-tədqiqat institutu olduğu üçün klinikamızda çalışan həkimlərin də elmi-tədqiqat işləri ilə məşğul olmaları və impact faktorlu jurnallarda məqalələrinin dərc olunması rəhbərlik tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
Məqalə ilə təqdim etdiyimiz linkdən tanış ola bilərsiniz:
Səhiyyə Nazirliyi V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunda Elmi Şuranın iclası keçirilib
6 fevral 2026-cı il tarixində V.Y. Axundov adına Elmi-Tədqiqat Tibbi Profilaktika İnstitutunda Elmi Şuranın iclası baş tutub. İclasın gündəliyi institutun elmi şöbələrinin 2026-2030-cu illər üçün iş planlarının təsdiqi, vakansiyalar və müxtəlif məsələlərdən ibarət olub.
İclasda institutun direktoru, t.e.d., professor Adil Allahverdiyev çıxış edərək 2026-2030-cu illər üçün təsdiq olunacaq iş planlarının institutun elmi fəaliyyətinin daha da inkişafına xidmət edəcəyini vurğulayıb. Professor A.Allahverdiyev xüsusilə Mikrobiologiya, Parazitar və Tropik xəstəliklər, İmmunologiya, Gen mühəndisliyi və bionanotexnologiya, Epidemiologiya və Gigiyena üzrə elmi şöbələrdə planlaşdırılmış işlərin əhəmiyyətini qeyd edib. Eyni zamanda əldə olunan elmi nəticələrin beynəlxalq elmi bazalarda, o cümlədən “SCOPUS”, “Web of Science” və *“Google Scholar”*da indeksləşdirilmiş jurnallarda dərc olunmasının vacibliyini, həmçinin konfrans, elmi-praktik seminar və vebinarların keçirilməsinin institutun elmi fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsində mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb.
İclasda həmçinin “Tibb” qəzetində dərc olunmuş vakansiyalar üzrə sənədlərin təqdimatı müzakirə olunub. Belə ki, Gen mühəndisliyi və biotexnologiya üzrə elmi şöbənin Vaksin və nanovaksinlər bölməsində “Baş elmi işçi” vəzifəsinə elmi işçi Elza Əlixan qızı Karabağ, İmmunologiya üzrə elmi şöbədə “Baş elmi işçi” vəzifəsinə Ruqiyə Elman qızı Səmədzadə , Mikrobiologiya üzrə elmi şöbənin Bakteriologiya və mikologiya bölməsində isə “Elmi işçi” vəzifəsinə böyük laborant İbrahimxəlilova Nigar Elxan qızının çıxışları dinlənilib.
Daha sonra Elmi Şura daxilində keçirilən səsvermə nəticəsində namizədlər müsbət səsvermə ilə təsdiqlənmişdir. Beləliklə, institutda gənc, istedadlı və xaricdə təhsil almış kadrlara göstərilən diqqəti bir daha sərgilənmiş oldu.
Elmi Şuranın iclası iştirakçılara 2026-cı ilin uğurlu elmi fəaliyyət və nailiyyətlərlə zəngin bir il olması diləyi ilə yekunlaşıb.