“Mavi Kod” xidmətinin aktivləşdirilməsi ilə bağlı təlim keçirilibGöyçay Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında kritik tibbi vəziyy...
“Mavi Kod” xidmətinin aktivləşdirilməsi ilə bağlı təlim keçirilib
Göyçay Rayon Mərkəzi Xəstəxanasında kritik tibbi vəziyyətlərdə “Mavi Kod” xidmətinin aktivləşdirilməsi ilə bağlı nəzəri və praktiki təlimlər keçirilib.
Təlimin məqsədi "Mavi Kod" elanı zamanı tibb müəssisəsində ürək və tənəffüs sistemi dayanmış xəstə, ziyarətçi və ya personala kardiopulmonar resusitasiya xidmətinin yüksək səviyyədə, peşəkar təcrübəli komanda tərəfindən planlaşdırılması, icrası və qiymətləndirilməsinə nail olmaqdır. Təlimdə xüsusi olaraq təcili tibbi yardım, anesteziologiya, reanimasiya və müxtəlif sahələrin həkim və tibb bacıları iştirak ediblər.
İlk olaraq iştirakçılara təməl və təkmil həyat dəstəyi, xəstəxanada "Mavi Kod" xidmətini aktivləşdirmək məqsədilə klinik simulyasiyalar üzərindən nəzəri və praktik təlim keçirilib.
Qeyd edək ki, “Mavi Kod" sistemi xəstəxanada kritik tibbi vəziyyətlərdə ən sürətli və ən təsirli müdaxilə üsulu üçün “Mavi Kod” komandasına tez bir zamanda xəbər verilməsini təmin edən və komandanın hadisə yerinə mümkün qədər tez çatmasına kömək edən erkən bildiriş sistemidir.
Təlimin sonunda praktiki hissədə real klinik tibbi vəziyyət üzərindən "Mavi Kod" komandasının üzvlərinin praktik fəaliyyəti xüsusi protokollar üzərindən qiymətləndirilib.
Bu əlamətdar gün münasibətilə Agentliyin bütün əməkdaşlarını səmimi qəlbdən təbrik edirik!
Respublika Klinik Xəstəxanasının həkim-kardioloqunun apardığı tədqiqat nüfuzlu beynəlxalq jurnalda dərc olunub
TƏBİB-in eksperti, akademik M.Ə.Mirqasımov adına Respublika Klinik Xəstəxanasının həkim-kardioloqu Mehriban İsgəndərin beynəlxalq tədqiqatçılarla birgə apardığı tədqiqatın yekun nəticəsi Amerika Kardiologiya Cəmiyyətinin rəsmi jurnalı olan Journal of American Cardiology College-də (JACC) dərc olunub.
Tibb dünyasında ən nüfuzlu kardioloji jurnallardan biri hesab olunan nəşrdə “Atım fraksiya azalmış ürək çatışmazlığı olan pasiyentlərdə hospitalizasiyadan sonra süni intellekt əsaslı virtual assistant ilə rəhbər tövsiyələrə əsaslanmış medikal müalicənin optimallaşdırılması” - The ASSIST-HF SIRIO adlı tədqiqatın nəticələri açıqlanıb.
Qeyd edək ki, bu tədqiqatın ilkin nəticələri ilk dəfə Avropa Kardiologiya Cəmiyyətinin 2025-ci ildə Madriddə keçirilən konqresi çərçivəsində “Late-breaking trials” adlı sessiyada təqdim olunub.