Zabit Vəliyev 2023-cü ildən Abbas Səhhət adına xəstəxanada həkim travmatoloq-ortoped kimi çalışır.
Gəncə Şəhər Birləşmiş Xəstəxanasında (ŞBX) çalışan bir qrup həkimə təşəkkürnamə təqdim edilib. TƏBİB-in İcraçı direktoru...
Gəncə Şəhər Birləşmiş Xəstəxanasında (ŞBX) çalışan bir qrup həkimə təşəkkürnamə təqdim edilib.
TƏBİB-in İcraçı direktoru Vüqar Qurbanov tərəfindən səhiyyə sahəsində uzunmüddətli və səmərəli fəaliyyəti ilə seçilən tibb işçiləri təltif olunub.
Gəncə ŞBX-nin direktoru İlkin İsmayılov tibb işçilərini təbrik edib və təşəkkürnamələri
Akademik Z.Məmmədov adına xəstəxananın Reanimasiya, intensiv terapiya və anesteziologiya şöbəsinin müdiri Suliddin Musayevə, Kardioloji xəstəxananın rəhbəri Əmiralı Yusifova, Perinatal Mərkəzin həkim-mama-ginekoloqu Sevda Buniatzadəyə, Yoluxucu xəstəliklər şöbəsinin həkim-infeksionisti Əli Quliyevə, Abbas Səhhət adına xəstəxananın həkim-uroloqu Ruhin Abuzərliyə və Kardioloji xəstəxananın Reanimasiya, intensiv terapiya və anesteziologiya şöbəsinin müdiri Nailə Zərbəliyevaya təqdim edib.
Tibb işçiləri öz növbələrində onlara göstərilən diqqətə görə TƏBİB rəhbərliyinə təşəkkür ediblər.
Hepatit B (HepB) peyvəndi - Hepatit B xəstəliyinə qarşı tətbiq olunan peyvənddir, doğum evində ilk 12 saat ərzində körpə...
Hepatit B (HepB) peyvəndi - Hepatit B xəstəliyinə qarşı tətbiq olunan peyvənddir, doğum evində ilk 12 saat ərzində körpələrə vurulur.
Hepatit B qaraciyərin həm kəskin, həm də xroniki xəstəliklərinin inkişafına səbəb olan virus infeksiyasıdır. Hepatit B kəskin xəstəlik formasında iştaha itkisi, hərarət, ishal, qusma, idrarın tündləşməsi, yorğunluq, dəridə və gözlərdə sarılıq, əzələ, oynaqlar və mədədə ağrılarla müşahidə oluna bilər. Kəskin xəstəlik əlamətlərinə daha çox yetkinlərdə rast gəlinir. Xəstəliyə yoluxmuş uşaqlarda bu simptomlar aşkarlanmır. İnfeksiya orqanizmdə çox ciddi fəsadlara - qaraciyər serrozu, qaraciyər xərçənginə səbəb ola, hətta ölümlə nəticələnə bilər.
Xronik infeksiyaya böyüklərdən fərqli olaraq azyaşlılarda daha çox rast gəlinir. Hepatit B virusu yoluxucudur.
Qeyd edək ki, Hepatit B virusu əşyalar üzərində 7 günə qədər yaşaya bilər. Bu virus onun daşıyıcısı olan anadan körpəyə doğum əsnasında keçir. Bundan əlavə, dəridə yara olduqda qan və bədən mayelərinin təması, diş fırçası, ülgüc, şəkər xəstəliyinin müayinə və müalicəsində istifadə olunan alətlər və s. yolla yoluxma mümkündür.
Virus infeksiyasından qorunmanın ən effektiv yolu Hepatit B peyvəndidir. Peyvənd tək və ya digər peyvəndlərlə birlikdə vurula bilər.
1991-ci ildən ölkəmizdə bütün uşaqların peyvəndlənməsi həyata keçirilir. Hepatit B peyvəndi uşaqlarımızı ciddi qaraciyər xəstəliklərindən və onun törədə biləcəyi qaraciyər xərçəngindən qoruyur.
Bu gün Ümumdünya Xərçənglə Mübarizə Günüdür
2005-ci ildən başlayaraq hər il fevralın 4-ü Beynəlxalq Xərçəng Əleyhinə İttifaq tərəfindən Ümumdünya Xərçənglə Mübarizə Günü kimi qeyd edilir. Həmin günün təsis edilməsinin başlıca məqsədi diqqəti bu qlobal problemə yönəltmək, eləcə də xərçəng xəstəliyinin təhlükəlilik dərəcəsi və onun yeni müalicə üsullarını dünya ictimaiyyətinə çatdırmaqdır.