19/03/2026
7 jaar geleden pleegde de man van mijn beste vriendin zelfmoord.
7 jaar zoveel verdriet, onmacht en gemis...
7 jaar 'wat als' en 'had ik maar'...
7 jaar geleden bestonden deze boekjes nog niet: was er nog niet zoveel taal en (voorzichtige) openheid over zelfdoding. Koop, lees en praat massaal over deze boekjes. Want écht, verbinding is zo ontzettend belangrijk! ❤️🩹
En blijf praten over de overledene, durf zijn naam te noemen. Dus Bert, deze zijn voor jou! ❤️
1. Preventie van zelfdoding bij adolescenten van nieuwe autoriteit expert Haim Omer is een gespecialiseerd, systemisch boek over suïcidepreventie voor hulpverleners. Het doel is om niet enkel individueel met de jongere aan de slag te gaan maar de betrokkenheid te verhogen van ouders, leerkrachten, buren en vrienden. Een zeer waardevol en hoopgevend boek. Maar niet gemakkelijk. Ze geven aan dat het boek ook voor ouders en de omgeving is bedoeld, maar daarvoor is het is toch stevige kost. Ik hoop dat deze theorie en aanpak over enkele jaren wel steviger ingebed is in onze gemeenschap!
2. Verder na zelfdoding is duidelijk geschreven door zeer ervaren hulpverleners: door rouwtherapeut en ervaringsdeskundige Lore Vonk en schoolpsychologe Daisy Buttiens. Met veel voorbeelden geven ze veel erkenning voor de ervaren schuldgevoelens, de invloed van gehechtheid, veerkracht, rouw op school, op de werkvloer en zelfs voor de impact op hulpverleners (psychologen, leerkrachten, artsen, politie). Een grote aanrader voor elke nabestaande en de betrokken omgeving!
3. Sloep vaart verder van dezelfde auteurs is een even sterk boek voor kinderen van 6 tot 12 jaar over het rouwproces na een zelfdoding. Het vertelt het verhaal van een boot die te zwaar geladen was met zakken van emoties en daardoor tegen een rotsblok is gevaren. En alle emoties en gedachten die dat bij de andere boten teweeg brengt. Een kort stukje verhaal wordt steeds afgewisseld met vragen aan het kind over diens gevoelens, gedachten, steun, troost en coping. Ik zou liever nog meer verbindende oefeningen zien tussen het kind en de volwassenen; nu zijn ze erg individueel. Maar verder een topboek!
De tekst gaat verder in de comments!