09/01/2026
Tinnitus, een term gebruikt voor storende geluiden in het oor, gaande van hoge tot lage pieptonen, vervelend oorsuizen, sporadisch of aanhoudend,….
Deze ‘storing’ in geluidsperceptie kan verschillende oorzaken hebben.
Vanuit de traditionele Chinese geneeskunde onderscheiden we twee hoofdoorzaken.
- Een exces (‘te veel’) patroon van de lever
- Een deficiënt (‘leegte’) patroon van de nieren
Beide organen hebben een belangrijke relatie tot bloed. Onze lever voedt het bloedt, en de nieren zijn belangrijk voor sterke botten en beenmerg, waar bloed wordt aangemaakt.
Vanuit de 5-elementenleer zeggen we dat water het hout voedt, een boom kan ook niet groeien zonder water dat het via de wortels opneemt.
De lever valt onder het houtelement, en de nieren onder het waterelement. Je kan dus zeggen dat de nieren de lever voeden, en dat de nieren als moeder van de lever fungeren, een moeder-kind relatie. Als onze nieren (de moeder) deficiënt zijn, wordt de lever (het kind) onvoldoende gevoed, en wordt het onrustig. En omgekeerd, als de lever (het kind) stagneert (lastig doet), kan dat de nieren (de moeder) uitputten.
Als er een disharmonie zit op de nieren en/of lever, kan dit dus zorgen voor minder gevoed bloed, wat leidt tot onrust, verstoring van rust, wat ook tinnitus is, nl. onrust in het oor.
Disharmonie kan ontstaan door ondermeer aanhoudende ziekte of emotionele belasting (=stress in al haar vormen), zwaar bloedverlies, erfelijke constitutie, éénzijdig voedingspatroon,…
De oren masseren en de huid rondom de oren werkt daarom kalmerend. Bovendien lopen aftakkingen van de nervus vagus ook langs het oor, een belangrijke zenuw voor het reguleren van ons zenuwstelsel, die we dus best ook kalmeren. Ga die oren maar masseren, leve de rode oortjes dan maar 😊. Ook laseracupunctuur werkt zeer efficiënt in deze.
Al opgevallen dat onze oren ook dezelfde vorm van onze nieren hebben? Geen toeval.
Welkom!