17/12/2025
Kada je pacijentu potrebno širiti zenice?
Tokom kompletnog očnog pregleda, oftalmolog će proceniti kada je potrebno širenje zenica kapima. Najčešće je to potrebno za potpuni pregled očnog dna ili za određivanje dioptrije kod dece i mlađih osoba.
Za pregled očnog dna koriste se kapi sa kratkotrajnim dejstvom (2–3 h) koje se ukapavaju tokom pola sata, a ponekad i duže. Sa tako proširenom zenicom, oftalmolog može pregledati sve delove očnog dna: vidni živac, krvne sudove, centar jasnog vida (makulu ili žutu mrlju), a posebno periferiju retine, na kojoj traži slabosti tkiva koje uzrokuju ozbiljne bolesti mrežnjače, a koje bi se ranim otkrivanjem mogle sprečiti.
U dioptrijske greške oka spadaju kratkovidost (miopija), dalekovidost (hipermetropija) i astigmatizam.
Sposobnost oka da izoštri sliku na različitim udaljenostima naziva se akomodacija. Sposobnost akomodacije u detinjstvu i mladosti je veoma velika, ali sa starenjem opada. Posle 40–45. godine života, gubitkom akomodacije, potreba za naočarima za rad na blizinu se povećava (staračka dalekovidost).
Snaga akomodacije u mladosti može biti toliko velika da kod dalekovidnih osoba daje manju plus dioptriju od stvarne, pa čak i lažnu minus dioptriju. Takve pogrešno propisane naočare stvaraju tegobe koje se najčešće ispoljavaju kao glavobolja, ali i kao vrtoglavica, nestabilnost u hodu i slično.
Za precizno i pouzdano određivanje dioptrije moraju se proširiti zenice kapima koje privremeno parališu unutrašnje mišiće za akomodaciju i onemogućavaju pacijentu da izoštri vid i prikrije svoju stvarnu dioptrijsku grešku. Tada merenjem oftalmolog utvrđuje punu i objektivnu dioptrijsku grešku oka, bez uticaja osobe koja se testira.
Ovakva upotreba kapi nije potrebna pri uobičajenom pregledu dioptrije, ali je kod dece i mladih osoba sa snažnom akomodacijom obavezna!
☎️ Javite nam se na telefon: 021/522-386 ili 066/5522-386
👉 Nalazimo se u Novom Sadu, na adresi: Bulevar cara Lazara 79b
🌐 Saznajte više na našem sajtu: www.vidarnovisad.rs