👂სმენის დარღვევის მიზეზები ბავშვებში                  🔺ყველაზე ხშირი მიზეზები ბავშვებში კონდუქტიური სმენისდაქვეითებისას ...
👂სმენის დარღვევის მიზეზები ბავშვებში
🔺ყველაზე ხშირი მიზეზები ბავშვებში კონდუქტიური სმენისდაქვეითებისას -შუა ყურის ანთებაა (ოტიტები), ცხვირხახის ანთება/გაციების/ავადმყოფობის ან გამოხატული ადენოიდების დროს, ალერგიული ან ვაზომოტორული რინიტის, გოგირდის საცობების, ასევე გარე ყურის სრული ან ნაწილობრივი განუვითარებლობის(ატრეზია), დაფის აპკის და შუა ყურის ძვლების განვითარების ანომალიები;
🔺ყველაზე ხშირი მიზეზები სენსონევრალური სმენისდაქვეითებისას-მემკვიდრული, ნეიროინფექციები, სისხლისმიმოქცევის დარღვევა, ხმაურის ზემოქმედება, ოტოტოქსიკური პრეპარატების მიღება, ქალა-ტვინის ტრამვები.
🔺ადრეული ასაკის ბავშვებში სენსონევრალური სმენისდაქვეითება არის თანდაყოლილი, განიხილება შესაძლო რისკ -ფაქტორები:
🔸სმენისადმი დამძიმებული მემკვიდრეობა(სმენის დაზიანების არსებობა უახლოეს ნათესავებში );
🔶ყბა-სახის ძვლების თანდაყოლილი პათოლოგია;
🔶დედის ინფექციური და ვირუსული დაავადებები ორსულობის დროს(წითურა, ციტომეგალოვირუსი, ტოქსოპლაზმოზი, ჰერპესი);
🔶ახალშობილის წონა დაბადებისას 1500გრ-ზე ნაკლები და სხვა მდგომარეობები, რომლებიც მოითხოვენ ახალშობილის ყოფნას ინტენსიური თერაპიიის პალატაში 48 საათზე მეტ ხანს;
🔶დღენაკლულობა(36 კვირაზე ნაკლები)
🔶ბილირუბინის მაღალი დონე, ჰიპოქსია და სხვა.
📣ბავშვებში სენსონევრალური სმენისდაქვეითება ხშირად პროგრესირებს სიცოცხლის პირველ წლებში.
🔺შეძენილი სენსონევრალური სმენისდაქვეითების მიზეზები შესაძლოა იყოს ვირუსული ინფექციები (მენინგიტი, წითელა, ყბაყურა, ყივანახველა, გრიპი და სხვა.), გართულებები ოტიტის შემდეგ, ქალა-ტვინის ტრამვები.
🔺სმენის დაზიანების მქონე ბევრ ბავშვს აქვს წონასწორობისა და მოძრაობის დარღვევები.ვინაიდან სმენის ორგანო (ლოკოკინა) და წონასწორობის ორგანო (ნახევარწრიული არხები) მჭიდროდაა დაკავშირებული ერთმანეთთან, ლოკოკინას დაზიანებისას ზიანდება წონასწორობის ორგანოც.
🔺თანდაყოლილი სმენისდაქვეითების მქონე და ყრუ ბავშვებში გვხვდება სინდრომები-გენეტიკური დარღვევები, რა დროსაც სმენის დაზიანება ერწყმის სხვა დაზიანებებს, მაგ: მხედველობის დაზიანებებს (აშერის სინდრომი, კოგანის სინდრომი, რეფსუმის სინდრომი, მარშალის სინდრომი და სხვა.), ენდოკრინული სისტემის პათოლოგიებს (პენდერის სინდრომი), კანის პიგმენტაციის დარღვევებს (ვაარდენბურგის სინდრომი) და სხვა.
📣ადრეული ასაკის ბავშვებში სმენითი ნეიროპათიის და სმენის ცენტრალური დაზიანების მიზეზად ხშირად გვევლინება ორსულობისა და მშობიარობის პათოლოგიები-დედის ინფექციური და ვირუსული დაავადებები ორსულობის დროს, ბილირუბინის მაღალი დონე, დღენაკლულობა, ჰიპოქსია.