BeszéDopamin

BeszéDopamin Contactgegevens, kaart en routebeschrijving, contactformulier, openingstijden, diensten, beoordelingen, foto's, video's en aankondigingen van BeszéDopamin, Spraakpatholoog, Utrecht.

Április 11. - A magyar költészet napjaMa nosztalgiáztam egy kicsit és összegyűjtöttem 5 olyan verset, amelyek valamilyen...
11/04/2023

Április 11. - A magyar költészet napja

Ma nosztalgiáztam egy kicsit és összegyűjtöttem 5 olyan verset, amelyek valamilyen úton-módon segítették a saját fejlődésemet 🌞
Mindegyik vershez társul egy-egy érzelem, egy élmény... A sok-sok gyakorlás, a sikerélmények, kínlódások, önmegfigyelések, vicces jelenetek.

És hogy hogyan jelennek meg ezek a versek a beszédtechnika foglalkozásokon?

József Attila verse szöveges légzőgyakorlatként és ritmusgyakorlatként is szolgálhat (egyéni kreativitásra van bízva, hogy ki milyen más területeken használja még), Szabó T. Anna verse a S hang csiszolására kiváló, míg Radnóti Miklós verse pedit a Sz hang pontos ejtését segíti. Weöres Sándor fordítása szintén a kiejtést, az artikulált beszédet segítik.

Babits Mihály versét a csoportos foglalkozásokon rongyosra gyakoroltuk és nagyokat nevettünk magunkon és egymáson. (kiváló légző-, kiejtés-, ritmusgyakorlat is)

🎈Most egy játékra hívlak benneteket🎈

1. Olvassátok el Babits Mihály, "Fekete ország" című versét.
2. A "FEKETE" szót cseréljétek ki egy másik jelzővel, majd mondjátok el végig a verset az új jelzővel.
3. Mondok egy pár példát: barackszínű, százszorszép, szélsebesen száguldó, moszkvics-slusszkulcs.

Jó szórakozást hozzá! 😁 Ha van kedvetek, írjátok meg kommentben, hogy milyen szóra cseréltétek ki.

A magánhangzók megfelelő ejtésével a beszédünk sokkal érthetőbbé, artikuláltabbá, határozottabbá válik. Játssz velem! 👄 ...
03/01/2023

A magánhangzók megfelelő ejtésével a beszédünk sokkal érthetőbbé, artikuláltabbá, határozottabbá válik.

Játssz velem!
👄 Mondd el úgy a szavakat, hogy csak a magánhangzókat ejted ki.
👄 Figyelj az artikulációdra!

Automatizálás Krúbival 😁🎶🎤Ma egy olyan témát hoztam nektek, amiről nem esik elégszer szó, pedig rengeteg ilyen kis hős v...
22/11/2022

Automatizálás Krúbival 😁🎶🎤

Ma egy olyan témát hoztam nektek, amiről nem esik elégszer szó, pedig rengeteg ilyen kis hős van, mint az én egyik tanítványom!

A srác 16 éves. Az artikulációs zavarok (hétköznapi nyelven: pöszeség) egyik olyan típusával fordult hozzám, amely talán az egyik legnehezebben korrigálható beszédhiba, éppen ezért sok logopédus rémálma is🤯: az UVULÁRIS R HANG.

Mi történik ilyenkor?
- Az R hang a nyelvcsap (uvula) pergetésével jön létre (,,franciás” R hanghoz hasonlít). Hiányzik belőle a magyarra jellemző 2 (3, 4) perdület

Az R hang alapból a kritikus hangok közé tartozik. Képzése komplex, az egyik legnehezebben képezhető hang, ezért sok gyereknek és felnőttnek is meggyűlik a baja a raccsolással (szaknyelven: rotacizmussal).

Kamasz- és felnőttkorban sokkal nehezebb egy ilyen beszédhiba korrekciója, ugyanis a felnőtt/kamasz X éven keresztül használt egy beépült, rossz mechanizmust, amelytől most meg akar szabadulni. Gondoljunk csak bele, hogy mennyire nehéz egy berögzült, rossz szokásunkat kiiktatni a mindennapjainkból, vagy egy új szokást beépíteni helyette.

A tanítványom eltökélten jött el hozzám. A fejébe vette, hogy ő ezen változtatni szeretne. Elmondása alapján eddig is zavarta, de most érett meg csak igazán rá, hogy foglalkozzon is vele. Hosszadalmas munka volt, voltak hullámvölgyeink, elakadásaink. Sokszor nem volt könnyű őt motiválni. Kaptam olyan tanácsot is, hogy ezt mostmár engedd el.

🎉DE! Eljutottunk az automatizálás szakaszához. A mostmár helyesen képzett és terápiás közegben jól használt hangot gyakoroljuk mondatokban, szövegekben, versekben. Ezt fogjuk átültetni a mindennapi kommunikációs helyzetekbe is, hogy ott is gördülékenyen, a későbbiekben különösebb odafigyelés nélkül is használja.

A múlt héten Krúbi ,,Szív” dalával gyakoroltuk a R hangot. Meglepetésként érte ez az órai ,,anyag”, de kente-vágta a szöveget, 80 %-át fejből rappelte. Nagyon büszke vagyok rá!

Long story short: megéri kitartani 🙃🙂

Kép forrása:
Grafika: (Horváth Réka)

Szeretnék egy személyes tapasztalatot megosztani veletek: Az évek során volt olyan munkanapom, amikor egy napon akár 6-7...
17/11/2022

Szeretnék egy személyes tapasztalatot megosztani veletek: Az évek során volt olyan munkanapom, amikor egy napon akár 6-7 órát is tartottam és szinte folyamatosan beszéltem. Szinte sosem szántam reggel időt a bemelegítésre. A hangom hónapok alatt elfáradt, estére alig volt már hangom, rekedtessé is vált. Foniáternél is jártam, aki azt javasolta, hogy pihentessem a hangom, amennyire csak tudom 🏖️ az első zsigeri reakciómnál az egóm lépett közbe. Nem hiszem el, ez nem történhet meg velem. Hát én már régóta járok beszédtechnikára..

Azóta megtanultam karbantartani (és sokkal jobban értékelni) a hangomat 🗣️ A hangszervek teherbírása mindenkinél más, viszont aki olyan munkát végez, ami megköveteli a napi több órás beszédet, annak fontos a ,,hangedzés", a megfelelő beszédtechnika elsajátítása annak érdekében, hogy megelőzze a hangszalagok túlterhelését!

Montágh Imre az egyik legnagyobb magyar beszédtanár, logopédus, gyógypedagógus volt. A tiszta magyar beszéd és a helyes ...
15/11/2022

Montágh Imre az egyik legnagyobb magyar beszédtanár, logopédus, gyógypedagógus volt. A tiszta magyar beszéd és a helyes nyelvhasználat jeles képviselője. Nem tartotta magát egy szokványos tanárnak, önmagát játékmesternek, cinkostársnak is nevezte. 🎭🎲

Na de miért is fontosak a magánhangzók?

Manapság egyre elterjedtebb a magánhangzók ejtéshibája, az úgynevezett „zárt szájú” beszéd. Ilyenkor a beszélő a magánhangzókat nem megfelelő állejtéssel képezi, vagy állát görcsösen nyitja ki, ajkait alig használja.

A zártszájúság leépítéséhez nagy hangsúlyt fektetünk:
🎈a görcsösség oldására
🎈a helyes kiejtés rögzítésére és pontos magánhangzóejtésre
🎈a laza nyitás gyakorlására - állejtő gyakorlatok segítségével

➡️ Mutatok nektek pár kiejtésgyakorlatot (a teljesség igénye nélkül)! ⬅️

1. Ez az egyik kedvenc magyar nyelvtörőm
2-4.: részlet Varró Dániel „Egyhangú ringató” című verséből

NOVEMBER 13. : A magyar nyelv napjaMilyen nyelv a magyar? Sokszínű, dallamos, ízes, kifejező, telis-tele finom árnyalato...
14/11/2022

NOVEMBER 13. : A magyar nyelv napja

Milyen nyelv a magyar? Sokszínű, dallamos, ízes, kifejező, telis-tele finom árnyalatokkal és hangulatos szavakkal!

Szeretem Gyimóthy Gábor versét, mert igen jól szemlélteti, hogy milyen gazdag, változatos szókinccsel rendelkezünk.

Számodra miért különleges a magyar nyelv?

Miért éppen beszéDopamin⁉️Napjainkban az egyik leggyakrabban emlegetett neurotranszmitter a dopamin. A neurotranszmitter...
14/11/2022

Miért éppen beszéDopamin⁉️

Napjainkban az egyik leggyakrabban emlegetett neurotranszmitter a dopamin. A neurotranszmitterek információkat közvetítenek az idegsejtek között és ezáltal befolyásolják a közérzetünket is. A dopamin az agyi jutalmazórendszerünkben tölt be központi szerepet, ugyanis meghatározza, hogy mennyire vagyunk motiváltak.

Mi adhat például dopaminlöketet?
🔹Ha valami finomat eszünk 🍫
🔹Ha találkozunk a barátainkkal👥☕
🔹Ha szeretkezünk

Dopaminszintünk ilyenkor megemelkedik, az öröm és jutalom pillanatában dopamin árasztja el az egész testünket, ezért igyekszünk ezeket a tevékenységeket újra és újra elvégezni. Ha rendszeresen edzünk, dopaminszintünk nemcsak edzés után, hanem egész nap magas marad.

A Stanford Egyetem pszichiáterprofesszora, Anna Lembke könyvében arra világít rá, hogy jelenleg úgynevezett dopaminkorszakot, a kényszeres túlfogyasztás korát éljük, és világunk gyakorlatilag a függőségekre épül. Akkora választék és pörgés vesz manapság minket körül, hogy kihívásnak bizonyulhat egyensúlyt találni és azt meg is tartani. Mondhatni belefulladunk a sok dopaminba. Egyre több, és egyre intenzívebb jutalomra van szükségünk ahhoz, hogy örömöt érezzünk.

🗣️ A névválasztásom üzenete: szeretném, ha a beszéddel-hanggal-testtel és ezáltal az egész személyiséggel végzett munka örömöt váltana ki belőled. Ez egy igen hálás munka. Hogy miért? Azzal, ha dolgozol a beszédtechnikádon ➡️ magabiztosabbá válhatsz kommunikációs helyzetekben ➡️ a pozitív visszacsatolásoknak köszönhetően agyi jutalmazórendszered is akcióba lép ➡️ még motiváltabbá válsz ➡️ a gyakorlást izgalmasnak (és nem valami kötelező feladatnak!) éled meg és szívesen csinálod újra és újra. A munkám során ezt az érzést szeretném én is átadni 🤟

Tartozom nektek egy bemutatkozással – avagy ki is áll a beszéDopamin mögött.A beszéddel és mozgással való kapcsolatom év...
14/11/2022

Tartozom nektek egy bemutatkozással – avagy ki is áll a beszéDopamin mögött.

A beszéddel és mozgással való kapcsolatom évekkel ezelőttre nyúlik vissza. A beszédtechnika iránti érdeklődésem évek óta tart és egyre csak fokozódik. Kíváncsi, kalandvágyó énemnek köszönhetően szeretek mindent a saját bőrömön megtapasztalni, kísérletezni. A beszéddel-hanggal-testtel való munka szépségére és fontosságára szeretném felhívni a figyelmet!

Milyen témákról találsz majd itt írásokat?

Korábban részt vettem Budapesten Dr. Kádár Annamária szociális stílusokról szóló előadásán, ahol egyből körvonalazódott a fő stílusom, azaz a promováló (promoter) stílus (erről a későbbiekben még bővebben is írok majd). Nagyon megragadott az a gondolat, amikor a pszichológus arról beszélt, hogy a promoterek egyik fő jellemzője, hogy különböző Excel táblázatok vannak megnyitva a fejükben, azaz egy promoter sok mindenen gondolkodhat egyszerre. Sok esetben egy kapcsos, szögletes és egy kerek zárójel is meg van nyitva és ezek a zárójelek különböző időkben záródnak be, vagy olyan is lehet, hogy hosszabb ideig nyitva maradnak. Így tudom leírni saját magamat és az érdeklődési körömet is. Éppen ezért találkozni fogtok minden olyan témával, ami engem foglalkoztat/valaha foglalkoztatott és kapcsolódik valamilyen szinten a kommunikációhoz, a beszéd és a hang fejlődéséhez.

Olyan témákról is olvashattok majd, amelyekkel van személyes tapasztalatom, mert én azt képviselem, hogy az elméleteket csak személyes, gyakorlati tapasztalatokkal lehet igazán hitelesen alátámasztani. Az utóbbi években döbbentem rá, hogy mennyire izgalmas a saját hanggal, testtel való kísérletezés, játék. Minél inkább elmerültem benne, annál inkább éreztem, hogy ez az a területe a logopédiának, amivel foglalkozni szeretnék. Ez a szenvedély lesz a fő motorja az itt megjelenő posztoknak.

Adres

Utrecht

Meldingen

Wees de eerste die het weet en laat ons u een e-mail sturen wanneer BeszéDopamin nieuws en promoties plaatst. Uw e-mailadres wordt niet voor andere doeleinden gebruikt en u kunt zich op elk gewenst moment afmelden.

Contact De Praktijk

Stuur een bericht naar BeszéDopamin:

Delen