Mikrolab- Dr. Aferdita Bicurri

Laboratori Mikrobiologjik - Gjakove

Te gjithe besimtareve katolik urime festa e Pashkeve nga laboratori Mikrolab

[12/31/18]   Laboratori Mikrolab ju uron vitin e Ri 2019

[12/25/18]   Te gjithe besimtareve katolike, urime Krishtlindjet.

Laboratori Mikrobiologjik "Mikrolab", ju uron Festën e 28 Nëntorit-Ditën e Flamurit.

UJI ËSHTË JETË!
Të gjithë e dimë se trupi i njeriut përban më shumë se 60% ujë. Furnizimi i trupit me ujë ndihmon sistemin e tretjes normal dhe ndihmon veshkat nw eliminimin e toksinave.
Trupi ka sistemin e tij imunitar që ndihmon në luftën kundër shumë infeksioneve dhe qelizave të këqija. Pirja e ujit në stomak bosh rrit efikasitetin për të luftuar kundër infeksioneve të ndryshme. Ai ndihmon në pastrimin e zorrës së trashë, e cila rrit efikasitetin e zorrëve për të absorbuar lëndë ushqyese.
Sipas disa studimeve thuhet se të kesh ujë në stomak bosh ndikon në shërimin e sëmundjeve si kokë dhimbja, dhimbje trupore, sëmundje të zemrës, yndyrë të tepërt, bronkit, astma, kancerit, çrregullimeve menstruale, etj. Uji ndihmon gjithashtu ne qarkullimin e gjakut, pasi që mungesa e ujit ndikon në trashjen dhe koncentrimin e tij, me c’rast zemra duhet të punojë më shumë për ta pompuar rreth trupit tone.
Uji ka edhe shumë dobi të tjera andaj mos e anashkaloni pirjen ujit në asnjë periudhe.

Fabiosa UK

Being a mom is the most complicated profession in the world.

[04/15/17]   Te gjithe besimtareve krishterë laboratori Mikrolab ju uron festen e Pashkëve.

Mikrolab- Dr. Aferdita Bicurri

's cover photo

ShendetiIm.al

Fruti i mollës për shkak të materieve të pazëvendësueshme që përmban, ndikon pozitivisht në mjekimin e shumë sëmundjeve.

Çaji që përgatitet nga lulet e mollës pihet kundër ftohjeve të ndryshme, lehtëson etjen, forcon nervat, mushkëritë dhe zemrën. Ky Çaj është mjet i mrekullueshëm për rregullimin e tretjes.

Pirja e rregullt e lëngut të mollës nuk lejon formimin e gurëve në veshka dhe ndikon mirë te njerëzit, që kanë vuajtur nga verdhëza. Çaji i përfituar nga flegrat e thara të mollës përdoret për qetësimin psikik pas punëve të rënda, për ripërtëritjen e mëlçisë dhe pastrimit të veshkës.

Nese ky informacion ishte i dobishem per ju, te lutem SHPERNDAJE. Faleminderit :)

ShendetiIm.al

10 VETITE DHE VLERAT E BAJAMES:

1. Ne lidhje me zemren
Bajamet rrisin HDL, kolesterolin e mirë, dhe mbajne ne nivele të ulët LDL
kolesterolin e keq. Si rezultat, rreziku i sëmundjeve të zemrës është ulur
Vetëm duke ngrënë një grusht bajame çdo ditë.

2. Ndihmon ne humbje peshe
Edhe pse bajamet kane nivele te larta yndyre ata ndihmojne per te humbur peshe.
Bajamet përmbajë yndyra te ngopura te cilat bejne te ndiheni te ngopur shpejt e ne kete menyre te ndaloni mbingrenien.
Per kete nuk duhet te kalohet masa nje grusht ose 12 kokrra.

3. Ushqimi i trurit
Bajamet shume mire kontribuojnë në zhvillimin e trurit. Ato përmbajë riboflavin e cila vendoset nga një reaksion zinxhirqë të çon në kujtesë të mirë. Në fakt, disa e konsiderojnë si një ushqim i domosdoshem për fëmijët në rritje.

4/ Kujdesi i lekures
Bajamet janë të pasura me vitaminë E. Vitamina E është një antioksidant që lufton radikalet e lira, parandalon dëmtimin e indeve të trupit dhe e mban lëkurën elastike nga dëmtimi. Kjo është arsyeja pse vaj dhe qumeshti i bajameve jane nga perberesit kyesore ne prodhimet e kremarave te lekures.
Produktet e bajames mbrojne lëkurën nga plakja, dielli, dhe kanceri i lëkurës.

5. Mban ulur presionin e gjakut
Bajamet kane shume kalium dhe shumë pak sodium. Ky është një kombinim i përsosur kur është fjala për të kontrolluar tensionin e gjakut. Kaliumi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut ndërsa me përmbajtjen shumë të ulët te natriumit bajamja eshte ideale si ushqim.

6 Ndalon kancerin e zorres se trashe dhe kapsllekun.
Bajamet janë të pasura me fibra. Fibrat e bajames ndihmojne në rregullimin e brendshem dhe pastrojne traktin e tretjes. Si rezultat, bajamet ndihmojne trupin tonë per të luftuar kancerin e zorrës së trashë.

7. Bajamet ne shtatzani
Bajamet përmbajnë acid folik. Acidi folik është thelbësor per mbajtjen e foshnjave në barkun e nënës ne menyre te shëndetshme duke parandaluar defekte të tilla si problemet me zemrën, defekte të trurit dhe shumë më tepër.

8 Perforcues te energjise
Bajamet përmbajë mangan, bakër dhe riboflavin që i bëjnë ato perforecues te energjisë. Kur te ndiheni te lodhur hani nje grusht bajame me mire sesa te konsumoni psh pike energjike..

9 Ideale për diabetikët
Bajamet kane shume proteina dhe kanë zero karbohidrate. Ato jane ideale për diabetikët
dhe kushdo që ka probleme me nivelet e sheqerit në gjak.

10 Mjekësia tradicionale kineze përdor bajamet si tonik për të lehtësuar spazmat, ënjtjet, zemrën dhe muskujt.

Nese ky informacion ishte i dobishem per ju, te lutem SHPERNDAJE. Faleminderit :)

ShendetiIm.al

Shalqiri redukton arterosklerozën

“Shalqinjtë kanë shumë përfitime shëndetësore, ky studim pilot ka zbuluar tri përfitime interesante shëndetësore në modelin e arterosklerozës së miut. Qëllimi ynë final është të identifikojmë komponimet bioaktive që do të përmirësonin shëndetin njerëzor” - ka thënë hulumtuesi kryesor, dr. Sibu Saha.

Modeli i kafshëve të përdorur në studim ka përfshirë minjtë me kolesterol të lartë të shkaktuar nga ushqimi. Një grupi kontrollues i është dhënë të pihet ujë, ndërsa grupit eksperimental lëng shalqiri.

Deri në javën e tetë të studimit, kafshëve që u është dhënë lëngu i shalqirit kanë pasur peshë më të ulët trupore se sa grupi kontrollues, për shkak të uljes së masës yndyrore. Ata nuk kanë përjetuar ulje në masën trupore pa masën yndyrore.

Koncentrimet e kolesterolit të plazmës ishin shumë më të ulëta në grupineksperimentues, me koncentrimet e kolesterolit lipoprotein të ndërmjetëm dhe me densitet të ulët, të reduktuara në mënyrë modeste në krahasim me grupinkontrollues.

Një matje në zonat e dëmtuara aterosklerotike u zbulua që grupi me lëng të shalqirit po ashtu statistikisht ka përjetuar reduktime të rëndësishme në dëmtimet aterosklerotike, në krahasim me grupin kontrollues.

Nese ky informacion ishte i dobishem per ju, te lutem SHPERNDAJE. Faleminderit :)

ShendetiIm.al

Qeskat e syve. Shkaqet dhe trajtimet

Qeskat e syve apo rrathet e zinj jane nje problem shqetesues per shume njerez, femra apo meshkuj. Ato jane te bezdisshme dhe ndikojne ne pamjen e jashtme por edhe ne gjendjen tuaj psikologjike. Per ti trajtuar ato, me pare duhen kuptuar shkaqet pse krijohen.

Shkaqet e krijimit te qeskave dhe rratheve te zinj tek syte

Shkaku i krijimit te qekave te syve nuk eshte vetem nje gjume i parehatshem. Origjina e tyre fillon me nje fryrje te lehte poshte syve, te cilave zakonisht nuk i kushtohet shume rendesi ne fillim. Por me kalimin e kohes ajo mund te kthehet ne nje problem vertete te dukshem te cilin smund ta injoroni.

Ekspertet cilesojne moshen si nje nga shkaqet kryesore. Me kalimin e viteve, lekura humb elasticitetin dhe dehidratohet, ne kete menyra theksohen dhe dalin me ne pah qeskat poshte syve.

Por ne fakt nja nga shkaqet kryesore jane ato gjenetike, njelloj si edhe per thinjat. Nese prinderit tuaj i kane, me siguri do ti keni edhe ju.

Faktore te tjere jane edhe problemet shendetesore si: sinoziti kronik apo alergjite, pigmentim jo i rregullt i lekures dhe ekspozimi ne diell. Gjithashtu edhe stili i jeteses (gjumi, pirja e duhanit, ushqimet, aktiviteti fizik etj.) ndikon ne shfaqjen e qeskave apo ratheve te zinj te syve, qe jane thjesht ene gjaku ne ate pjese. Lajmi i mire eshte tek keto faktore mund te nderhysh dhe te kesh permiresime te dukshme.

Trajtimet per qeskat dhe rrathet e zinj te syve

Filloni qe nga nje stil jetese i ekuilibruar, hani shendetshem, mos pini duhan, beni aktivitet fizik dhe padyshim beni nje gjume te rehatshem e te mjaftueshem. Keshillohet qe te perdorni jastek, i cili ndihmon ne qarkullimin e gjakut dhe ul mundesine e fryrjes se syve ne mengjes.

Nje trajtim natyral por shume efikas eshte edhe vendosja e fetave te kastravecit te ftohta ose bustina te cajit jeshil te ngrira. Keto te fundit jane akoma dhe me te efektshme per vetite anti-inflamatore qe ka caji jeshil.

Ne farmaci apo dyqane kozmetike mund te gjeni edhe disa maska me xhel, te cilat mbahen ne frigorifer dhe me pas i vendos tek syte per 20-30 minuta. Syte do ti ndjeni te clodhur dhe me nje pamje te permiresuar.

Nje tjeter alternative eshte ti drejtoheni trajtimeve estetike ose plastike.

P.Sh. aplikimi i Botox ka nje efeket te menjehershem por ndoshta do mbeteni te pakenaqur nga kostoja dhe kohezgjatja, efektet nuk zgjasin me shume se 8-9 muaj. Ndersa trajtimet kirurgjikale mund te zgjasin edhe per 10-vjet. Nje nga keto nderhyrje kirurgjikale eshte blefaroplastika. Ne moshat e reja, thjesht behet eleminimi i dhjamit qe eshte grumbulluar poshte syve, ndersa tek moshat e medha behet lifting (terheqje) duke eleminuar edhe lekuren e tepert.

Nese kerkoni nje mbulim te rratheve te zinj thjesht per nje mbremje, nje korrektor i pershtashem mund tju beje pune. Por beni kujdes kur zgjidhni ngjyren. Korrektoret e bardhe, roze e zbehte, i theksojne akoma me shume ato. Me mire kerkoni per tonalitete te bezhes. Evitoni produkte me permbajtje parfumi, acidi glikolik apo salicilik. Ato mund te irritojne lekuren e cila eshte shume delikate ne kete zone dhe mund ta perkeqesojne situaten.

Para se ti drejtoheni kirurgut, provoni trajtimet ntyrale ose ndryshoni stilin e jeteses. Nderhyrjet kirurgjikale duhet te jene te fundit per tu marre ne konsiderate.

Nese ky informacion ishte i dobishem per ju, te lutem SHPERNDAJE. Faleminderit :)

ShendetiIm.al

Qepët, kundër tumorit të zorrës së trashë

Përveç vendit të parë që mban qepa në çdo gatim kuzhine, ka edhe një tjetër virtyt. Qepa, sidomos në shtresën e parë të saj, ka fibra dhe flavonoide të cilat mbrojnë organizmin nga sëmundjet kardiake, diabeti, dhe benefiti më i madh i saj është kundër tumorit të zorrës së trashë tek meshkujt dhe tek femrat.

Studiuesit e universitetit spanjoll zbuluan këtë benefit të qepës për organizmin dhe ata rekomandojnë se qepës, kur konsumohet nuk duhet t’i hiqet shtresa e parë e saj.

Edhe pse shtresa e parë e qepës duket e vështirë për tu tretur, ajo mund të gatuhet shumë mirë përmes furrës. Qepa gjithashtu, pastron dhe detoksifikon organizmin.

Sipas studiuesve spanjollë, mbretëresha e tavolinës, qepa, sidomos koka e saj është e pasur me fruktans, një substancë kimike probiotike e cila mban në ekuilibër florën bakteriale të zorrëve dhe komponimet e squfurit.

Ky ekuilibër është efikas në përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Qepët gjithashtu janë efikase edhe për dietë, sepse ndihmojnë në metabolizimin e yndyrnave dhe kanë pak kalori.

Nese ky informacion ishte i dobishem per ju, te lutem SHPERNDAJE. Faleminderit :)

ShendetiIm.al

KAROTA vetite dhe verat e saj:

Karota është e pazëvendësueshme për shëndetin e njeriut. Lëngu ditor i karotës në sasi prej 50-150 gram është ilaç efikas te të sëmurët, që vuajnë nga anemia. Karota në periudhë rekord e rregullon pastrimin e gjakut. Këshillohet që të gjithë ata persona që vuajnë nga anemia, të konsumojnë minimalisht 2 karota që qëruara çdo ditë, ndërkohë që në ushqimet e tyre nuk duhet të mungojë asnjëherë karotat. Vetëm përdorimi i përditshëm i karotave sjell eliminimin e problemeve me gjakun dhe ul riskun për sëmundje të tjera.

Nese ky informacion ishte i dobishem per ju, te lutem SHPERNDAJE. Faleminderit :)

ShendetiIm.al

Uje i Ngrohte Me Limon
1. Forco imunitetin tuaj
Limoni është i pasur me Vitaminë C dhe potas. Të gjithë e dimë se Vitamina C është shumë e mirë për të luftuar ftohjet dhe gripat dhe potasa stimulon funksionet e trurit dhe nervave dhe ndihmon në kontrollimin e presionit të gjakut.

2. Balanco nivelet e pH-s
Në besoni limoni është vërtetë një ushqim tejet alkalin. Po, ata janë acidik në vetvete, por brenda në trupin tonë janë alkaline (acidi citrik nuk krijon aciditet në trup pasi të metabolizohet). Ashtu si ata që ndjekin shëndetin e mirë tregojnë, një trup alkaline vërtetë është çelësi drejt shëndetit të mirë.

3. Ndihmon për humbje peshe
Limonët janë gjithashtu të pasur me fibër pectin, që ndihmojnë për të luftuar dëshirën për të ngrënë (nuk do të thuash më “po më hahet diçka”). Gjithashtu është parë në disa studime që njerëzit që mbajnë një dietë më alkaline humbin peshë më shpejt. Dhe tjetra është se kur e fillon ditën mbarë është më lehtë që të bësh zgjedhjet e duhura më vonë gjatë ditës.

4. Ndihmon tretjen
Uji i ngrohët shërben për të stimuluar traktin gastroinestinal dhe peristalsis – valët e kontraktimeve të muskujve brenda mureve të zorrëve që shërbejnë për të lëvizur gjërat. Limonët dhe limes janë gjithashtu të pasur me vitamina dhe minerale dhe ndihmojnë në lirimin e ama, toksinë në traktin e tretjes.

5. Shërben si diuretik natural
Lëngu i limonit ndihmon në nxjerrjen jashtë të materieve të padëshiruara për shkak se limoni shton urinimin dhe kështu materiet toksike lirohen me një shpejtësi dhe përqindje më të madhe e kështu duke ndihmuar që trakti urinar të jetë i shëndetshëm.

6. Lëkurë të pastër
Vitamina C ndihmon në zvogëlimin e rrudhave dhe shenjave. Uji me limon largon helmet nga gjaku e kjo ndihmon që gjithashtu të kesh lëkurë të pastër.

7. Hidtraton sistemin limfatik
Kjo gotë e mirësisë ndihmon që të filloni ditën i hidratuar, që ndihmon në parandalimin e dehidratimit dhe lodhjes adrenale. Kur trupi dehidrohet, apo thellë dehidrohet (plogështi adrenale) nuk mund ti kryej të gjitha funksionet e tij, e kjo shpien në mbledhje të helmeve (materieve toksike), stres, kapsllëk, e kështu me radhë. Gjëndrat adrenale janë dy gjëndra që ndodhen mbi veshka dhe së bashku me tiroidet tua krijojnë energji. Ato gjithashtu lirojnë hormone të rëndësishme duke përfshirë këtu edhe aldosteronin. Aldosteroni është hormon i liruar nga gjëndrat adrenale që rregullojnë nivelet e ujit dhe koncentrimin e mineraleve si sodiumi në trupin tuaj, kështu duke ju ndihmuar të jeni i hidratuar. Adrenalet janë gjithashtu përgjegjëse për rregullimin e përgjigjes ndaj stresit. Kështu që nuk vërtetë nuk ke pse mos ta marrësh seriozisht gjendjen e thellë dehidratimi.

Me vetëm adoptim të kësaj praktike të pirjes së uje te ngrohtë me limon në mëngjes për vetëm një muaj mundet në mënyrë radikale të ndryshoj përvojën tuaj ditore. Mos u habit nëse fillon ta shikosh mëngjesin në një tjetër këndvështrim.

Nese ky informacion ishte i dobishem per ju, te lutem SHPERNDAJE. Faleminderit :)

Brassica oleracea .var. cymosa (brokli)

Brokoli eshte luftuesi natyror për shumë lloje të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit, kancerin e mitrës, kancerin e prostates, kancerin e organeve të brendshme si mushkëritë, mëlçinë, zorrën e trashë, veshkat etj. Por brokoli është veçanërisht i mirë për kancerin e gjirit dhe kancerin e mitrës sepse ajo heq estrogjenin shtesë nga trupi. Kjo për shkak të pranisë së fortë anti-kancerogjene si sulforaphane, diindolylmethane, beta-karotene, selen dhe vitamina të tjera si-vitaminë C, vitaminë A dhe-vitaminë E, zink, kalium dhe disa amino, të cilat jabe efekase kunder agjenteve kancerogjene.

Efekt detoksikues

Prania e vitaminë C, sulfurit dhe disa aminoacideve e bëjne brokolin një detoksikues shumë të mirë. Ai ndihmon në heqjen e radikaleve të lira dhe toksinave nga trupi si acidi urik duke pastruar gjakun dhe mbajtur larg probleme që lidhen me toksinat si skuqjen, përdhes, artritin, reumatizmat, calculi i veshkave, sëmundje te lëkurës si ekzemë dhe acarrime etj .

Crregullimet ne stomak:

Brokoli është shumë i pasur me fibra dhe mund te kuroje pothuajse të gjitha çrregullimet e stomakut me shërimin e kapsllëkut sepse kapsllëku është rrënja e pothuajse të gjitha çrregullime ne stomak. Fibrat formojne pjesen më te madhe te ushqimit, ujit dhe ruajne formen e zorreve. Magnezi dhe vitaminat të pranishme në brokoli kurojne aciditetin për të lehtësuar tretjen e duhur dhe thithjen e ushqyesve nga ushqimi dhe zbutin barkun me uljen e inflamacionit.

Kujdesi i lekures:

Per mbajtjen e lëkurës tuaj të re dhe me shkelqim merita i takon antioksidanteve si beta karoteni ,vitaminës C dhe ndihmësave te tjere si kompleksi i vitamines B, vitaminës E (vitamina E i jep shkelqim lëkurës tuaj,flokëve dhe ngjall indet e lëkurës), vitamines A & K, acideve yndyrore omega 3, aminoacideve dhe folateve te pranishëm në brokoli.

Sëmundjet e zemrës:

Përveç antioksidanteve të përmendura më lart, brokoli ka përmbajtje të lartë ne fibra, beta-karotene, acide yndyrore omega-3 dhe vitamina të tjera që ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq si dhe mbajne zemrën te funksionoje siç duhet duke rregulluar-presionin e gjakut.

Kujdesi per syte:

Kryesisht Zeaxanthin dhe pastaj Beta-karotene, vitamina A, fosfori dhe vitamina të tjera të tilla si,C,Bcompleks dhe E janë shumë të mira për shëndetin e syrit. Këto substanca mbrojne sytë kundër perdes se syrit si dhe riparimin e dëmeve nga rrezatimet UV.

Imuniteti:

Substancat përgjegjëse për ngjyrën e gjelbër tek brokoli, vitamina C, beta-karoteni,si dhe vitaminat e minerale te tjera si seleni, bakëri, zinku, fosfori etj, forcojne sistemin imunitar si dhe na mbrojnë nga infeksionet e shumta.

Shendeti i kockave:

Duke qenë shumë i pasur me kalcium dhe vitamina të tjera të tilla si, zinku magnezi dhe fosfori, të hahet brokoli është shumë i dobishëm veçanërisht për fëmijët, të moshuarit dhe grate shtatzëna ose nënat ne gjidhenie, sepse këta njerëz janë më të prirur për osteoporozën, dobësimin e kockave, dhëmbëve, etj,nga mungesa e kalciumit.

Shtatzënia:

Brokoli eshte ushqim thelbesor per shtatzanat sepse eshte i pasur me proteina, kalcium, vitamina, anti-oksidant, detoksifikues, hekur, fosfor te cilet e bejne një komponent ideale per dietat. Duke qenë i pasur me fibra, brokoli gjithashtu mban larg kapsllëkun i cili është shumë i zakonshem gjatë shtatzënisë.

Tensioni i lartë:

Një mineral i rëndësishëm, kromi, gjendet me bollëk tek brokoli,i cilindihmon në funksionimin e duhur të insulinës dhe rregullon sheqerin në gjak duke bere edhe rregullimin e presionit të gjakut gjithashtu. Vitaminat, të cilat e bëjnë sistemen tone të funksionojë si duhet gjenden me bollëk tek brokoli, së bashku me fibrat dhe acidet yndyrore omega-3 ndihmojne në rregullimin e presionit të gjakut.

Anemia:

Anemia është e lidhur direkt me mungesën e hekurit dhe disa proteinave. Brokoli është i pasur me të dyja dhe kështu formon një zgjidhje e shkëlqyer për anemi.

Tani, le të kemi një vështrim në të gjithë përbërësit e pranishëm në brokoli. Ata janë karbohidratet, omega-3 acide yndyrore, proteina, vitaminë A, B kompleks, C dhe E, beta-karotene, kalcium, hekur, magnez, fosfor, krom,, kalium mangan, glucoraphanin, diindolylmethane, zeaxanthin, dhe fibra.

Want your business to be the top-listed Clinic in Gjakova?

Click here to claim your Sponsored Listing.

Location

Category

Telephone

Address


Rruga "Dëshmorët E Lirisë"
Gjakova
50000

Opening Hours

Monday 08:00 - 21:00
Tuesday 08:00 - 21:00
Wednesday 08:00 - 21:00
Thursday 08:00 - 21:00
Friday 08:00 - 21:00
Saturday 08:00 - 21:00
Sunday 10:00 - 18:00
Other Doctors in Gjakova (show all)
PROF.DR.TALAT PALLASKA PROF.DR.TALAT PALLASKA
Rr.Bujar Roka
Gjakova, KOSOVE

Talat Pallaska, (lindur më 1930 në Gjakovë-vdiç ne Prishtine,me 25.05.2011, Kosovë) i specializuar për sëmundjet e veshëve, hundës dhe fytit.

Ordinanca stomatologjike "fortesa" Ordinanca stomatologjike "fortesa"
Vellezerit Frasheri
Gjakova, 50000

Dr.Halil Rexha dhe Dr.Fortesa Rexha Roka

Ordinanca "ENT MED" Otorinolaringologji Ordinanca "ENT MED" Otorinolaringologji
Marije Shllaku 21
Gjakova, 50000

Ordinanca per veshë,hundë dhe fyt "ENT MED" Doktor specialist: Ilir T. Efendija Gjakove / Kosove 50000 Rruga: Marije Shllaku 21 044-122-442 , 049-122-442

Shēndeti Dental Shēndeti Dental
Rr. Arsim Luzha
Gjakova, 50000

Ordinanca stomatologjike Shëndeti Dental gjendët në Qarshi të vogël në Gjakovë (mbrapa kafiqave në parking-oborri i banesës).